Takich możliwości zdobywania za darmo nowych kwalifikacji albo podwyższania już posiadanych nie było jeszcze nigdy. Wszystko dzięki temu, że szkolenia są współfinansowane z pieniędzy unijnego Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Za miliony euro z Unii na darmowych szkoleniach uczyć może się praktycznie każdy: bezrobotni i pracujący, absolwenci szkół i osoby w wieku 50+, rolnicy i ich domownicy. Oprócz wiedzy, uczestnicy za darmo dostają materiały szkoleniowe, ciepłe i zimne napoje i poczęstunek w czasie zajęć. A zamiejscowi zwrot kosztów dojazdu.
Kilkadziesiąt różnego rodzaju szkoleń proponuje mieszkańcom Lubelszczyzny Lechaa Consulting Sp. z o.o. w Lublinie. – Pracujący, bezrobotni i rolnicy mogą skorzystać z bogatej oferty szkoleń dla zainteresowanych pracą w turystyce – informuje Anita Mojak, specjalista ds. rekrutacji i promocji. Firma ma też propozycję szkoleń dla niepełnosprawnych i związanych ze szkołami wyższymi.
PEŁNA LISTA SZKOLEŃ EFS - CZYTAJ NA STREFIE BIZNESU
Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny chce dać nowe kwalifikacje i umiejętności rolnikom i ich domownikom. Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości może nauczyć chętnych tajników zawodu barmana, obsługi komputera i języków obcych. A Euro English First w Lublinie marketingu miejsca i znajomości języków obcych. To wybrane oferty.
Udział w szkoleniu może też być wstępem do znalezienia stałej pracy. – Na zakończenie szkolenia "Praca w turystyce sposobem na życie – program aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” każdy uczestnik otrzyma ofertę płatnego, 3-miesięcznego stażu w branży turystycznej – informuje Mirosław Kloc z Fundacji OIC Poland.
Czy takie szkolenia są skuteczne? Prywatne firmy przeważnie nie interesują się losem ich uczestników.
– Po naszych szkoleniach, organizowanych za środki Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, pracę znajduje średnio co czwarta osoba – mówi Artur Seroka, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. – Ale po warsztatach z zakresu pisania i realizacji projektów w ramach PO KL zatrudnienie znalazło 80 proc. uczestników, a po szkoleniu "Księgowość i kadry w małej firmie” – 60 proc.