Dziady, Zemsta, „Bajki” Krasickiego, „Treny” Kochanowskiego i Sienkiewicz – to tematy, które mają się znaleźć w tegorocznym egzaminie gimnazjalnym. Na naukę zostało już niewiele czasu – sprawdziany wiedzy zaczynają się już w najbliższy poniedziałek.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Egzamin Gimnazjalny 2016: Matematyka i Przyroda. Odpowiedzi i Arkusze
>> POBIERZ ARKUSZ, HISTORIA I WOS 2016 - KLIKNIJ TUTAJ
Egzamin gimnazjalny 2016: POLSKI, HISTORIA, WOS. Arkusze i odpowiedzi
Na pierwszy ogień historia i wiedza o społeczeństwie (poniedziałek godz. 9) oraz język polski (godz. 11). We wtorek gimnazjalistów czekają zmagania matematyczno-przyrodnicze. W ostatnim dniu egzaminu nauczyciele sprawdzą znajomość języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu np. z powodu choroby, zdawać będą w dniach 1-3 czerwca. Wyniki zostaną podane 17 czerwca.
Egzamin gimnazjalny 2016 - język polski. Przecieki tematów?
– Od kilku dni mówi się, że tematy wyciekły i po internecie krążą informacje o lekturach, które warto powtórzyć – mówi Magda, uczennica jednego z lubelskich gimnazjów. – Oczywiście czytając takie informacje człowiek nie ma pewności, czy warto w to wierzyć. W poprzednich latach przecieki nie potwierdziły się. Ale mimo to, jak ktoś pisze żeby powtórzyć to powtarzam, bo wolę poświęcić kilka minut niż pluć sobie potem w brodę, że tego nie zrobiłam.
Na tegorocznej giełdzie najczęściej wymienia się powieść historyczną Sienkiewicza („Quo vadis”, „Potopu” i „Krzyżaków”), Dziady cz. II, „Zemstę” Fredry, „Bajki” Krasickiego, „Treny” Kochanowskiego . Mówi się, że do wyporu będzie rozprawka lub analiza porównawcza. Na ile wierzyć w te typy?
– Uczyć i powtarzać trzeba zawsze, ale nie liczmy na przecieki. Mówi się o nich od lat, ale nie potwierdza się to. Zadania egzaminacyjne są chronione i nie ma co liczyć na to, że raptem „wyciekną” – usłyszeliśmy w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Zawsze warto natomiast przygotować się do egzaminu rozwiązując testy z poprzednich lat.
Specjaliści proponują by w niedzielę nie poświęcać już czasu na powtórzenia i naukę.
– Spowoduje to tylko nadmierny stres, a nauczyć i tak się już nie da rady. Lepiej poświęcić ten dzień na odpoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu. Warto też położyć się wcześniej do łóżka, bo ważny jest dobry sen, a przed wyjściem do szkoły trzeba koniecznie zjeść pożywne śniadanie – radzi pedagog Marta Olech.
Egzamin gimnazjalny 2016. Historia, WOS i język polski - arkusze i odpowiedzi
W poniedziałek po zakończeniu egzaminu gimnazjalnego z historii i WOS, a potem z języka polskiego na naszej stronie internetowej znajdziecie najpierw arkusze egzaminacyjne, a następnie sugerowane odpowiedzi.