Rozbudowa Lubelskiego Roweru Miejskiego to jeden z rozważanych przez Ratusz pomysłów na zapewnienie systemu publicznych rowerów po roku 2020. Czy właśnie tą drogą powinny pójść władze Lublina? Odpowiedź na to pytanie – oraz kilka innych – mają dać konsultacje zaplanowane przez Zarząd Dróg i Mostów.
W połowie września minie sześć lat od uruchomienia lubelskiego systemu rowerów miejskich, w którym zarejestrowało się już ponad 112 tys. użytkowników. Początkowo rowerów było 400, zaś pod koniec listopada, gdy kończył się miniony sezon, było ich już 961. Wiosną będzie mniej, bo zdemontowanych zostało pięć wypożyczalni ustawionych na stacjach paliw Orlen, ponieważ ich właściciel wycofał się ze współpracy z operatorem systemu.
Nowy sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego zacznie się najprawdopodobniej w marcu, ale ma to być już ostatni rok systemu w obecnym kształcie. – Obecna umowa z operatorem systemu obowiązuje do 31 grudnia 2020 r. – przyznaje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
Co będzie później? – Nie chcemy straszyć, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku pożegnamy Lubelski Rower Miejski na dłużej – alarmują aktywiści z Porozumienia Rowerowego, którzy są zaniepokojeni faktem, że takiego wydatku nie uwzględniono w wieloletnim planie miejskich finansów. Niepokoi ich również to, że nie słychać o jakichkolwiek przymiarkach władz Lublina do stworzenia nowego systemu rowerowego. – Doświadczenia innych miast pokazują, że obecnie nie da się wdrożyć roweru publicznego z dnia na dzień.
Ratusz zapewnia, że przymierza się już do zaplanowania nowego systemu. – Trwają prace nad koncepcją funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego w kolejnych latach – informuje Jędrek. – Wśród rozważanych opcji znajduje się rozbudowa obecnego systemu, a także zwiększenie liczby stacji. Rozważane są również możliwości wprowadzenia rowerów elektrycznych, bezstacyjnych czy towarowych, przy czym w trakcie prac koncepcyjnych zbierane są też informacje o doświadczeniach innych miast w kwestii takich usług.
Władze miasta zapowiadają też, że przed podjęciem ostatecznych decyzji zapytają o zdanie samych mieszkańców. – Zarząd Dróg i Mostów zgłosił to do planu konsultacji społecznych na rok 2020 – zapewnia Jędrek. – Termin konsultacji nie jest jeszcze wyznaczony, natomiast szacujemy, że potrwają miesiąc. W trakcie konsultacji planowane są zarówno spotkania z mieszkańcami, jak i możliwość przesyłania uwag oraz pytań przez internet. Ostateczny kształt oraz termin przetargu na funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego będzie znany po zakończeniu konsultacji.