Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2010 r.
14:45
Edytuj ten wpis

ESK 2016: będą wielkie wydatki na kulturę. Zobacz aplikację Lublina (pdf)

0 8 A A

Przekonali ekspertów, teraz muszą spełnić obietnice. Lublin ma dziewięć miesięcy by udowodnić, że jest w stanie zrealizować wszystkie projekty, związane z przyznaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wygrana w wyścigu o tytuł oznacza wydatki rzędu 30 mln euro.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Czeka nas ogromne wyzwanie – mówi Adam Wasilewski, prezydent Lublina. – Miasto musi wyjść z marginalizacji i teraz jest taka możliwość. Za nami pierwszy sukces, ale mamy bardzo silnych konkurentów.

Komisja ekspertów przesłuchała delegacje 11 miast, ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W środę ogłoszono listę finalistów. Oprócz Lublina znalazły się na niej Gdańsk, Katowice, Warszawa i Wrocław.

Lubelska delegacja miała pół godziny na zaprezentowanie naszej kandydatury. Przez kolejne 40 minut eksperci zadawali pytania, opierając się na informacjach zawartych w aplikacji. To w tej księdze określono, co i jak zamierzamy zrealizować, jeśli wygramy rywalizację. Teraz ratusz czeka na raport komisji, w którym eksperci zawrą uwagi i wskazówki dla miasta. Dokument ma dotrzeć do Lublina za trzy tygodnie.

– Dopiero wtedy zabierzemy się za przygotowanie szczegółowych rozwiązań – mówi Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina. – Trzeba bardzo szczegółowo opracować program artystyczny. Ustalić strukturę organizacyjną i przekonać ekspertów, że będzie działać sprawnie. Wreszcie uzgodnić szczegóły budżetowe. Ustalić wydatki i źródła finansowania.

W połowie przyszłego roku eksperci wybiorą miasto, które zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016. Co się stanie, jeśli wygramy? Ogólne odpowiedzi znajdziemy w lubelskiej aplikacji. Z dokumentu wynika, że całkowity koszt obchodów w latach 2012-2017 wyniesie 28,05 mln euro. Ta suma nie obejmuje wydatków na infrastrukturę. Już w przyszłym roku wydatki miasta na kulturę mają wzrosnąć ponad dwukrotnie, do 0,65 mln euro. Jeśli wygramy, to tylko w 2016 trzeba będzie wydać 14 mln euro. Z kasy miasta pochodzić ma blisko połowa tej kwoty. Według wstępnych planów, resztę powinien wyłożyć samorząd województwa, rząd i prywatni sponsorzy. Po kilka procent kosztów mają pokryć zagraniczne instytucje i fundacje. Ponad 50 proc. pieniędzy zostanie przeznaczone na realizację programu kulturalnego. Resztę pochłonie organizacja wydarzeń i marketing.

To dopiero początek. Miasto zaplanowało, że do 2016 roku wydatki na infrastrukturę kulturalną, turystyczną i renowacje wyniosą 598,5 mln euro.

Z tych środków trzeba będzie sfinansować szereg inwestycji, które od lat nie mogą doczekać się realizacji. Przedstawiciele ratusza przekonali ekspertów, że sytuacja wreszcie się zmieni. Dla Lublina oznaczałoby to nie tylko olbrzymie wydatki. Przykłady innych miast pokazują, że zyski jakie pociąga za sobą zdobycie tytułu ESK, wielokrotnie przewyższają poniesione koszty.

Na co liczą eksperci?
Przedstawiciele miasta obiecali realizację szeregu inwestycji. Jedną z kluczowych jest budowa portu lotniczego w Świdniku. Ekspertom zaprezentowano również Teatr w budowie, który ma zostać zamieniony na Centrum Spotkania Kultur. Na liście kluczowych inwestycji znalazły się również przebudowa klasztoru przy ul. Peowiaków oraz Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki, renowacja Teatru Starego oraz budowa nowej biblioteki publicznej.

Jak do nas trafią?
Autorzy lubelskiej aplikacji przekonują, że do 2015 trasa Warszawa-Lublin-Lwów zamieni się w dwupasmówkę. Ma się łączyć z obwodnicami Lublina i mniejszych miast. Dzięki temu średni czas przejazdu z Lublina do Warszawy powinien spaść do dwóch godzin. W dotarciu do "stolicy kultury” pomóc ma lotnisko w Świdniku i szybki pociąg, kursujący do Lublina. Port lotniczy ma obsłużyć ponad 3 mln pasażerów rocznie.


Pozostałe informacje

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Kobieta została zatrzymana w środę po południu

Dwoje dzieci w samochodzie. Za kierownicą pijana matka

Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie, a mimo to wsiadła za kierownicę i ruszyła samochodem, wioząc dwoje swoich dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty