Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom dwóch grup przestępczych zajmujących się fałszowaniem faktur i praniem brudnych pieniędzy.
Przestępcy działali na terenie całego kraju od grudnia 2008 do marca 2015 roku. Jak ustalili lubelscy policjanci przestępcy założyli 13 firm „krzaków”, które służyły do wystawiania „pustych” faktur VAT na olej napędowy, artykuły motoryzacyjne, materiały budowlane, pojazdy, usługi transportowe oraz budowlane.
Podczas ponad 1470 przeszukań na terenie całego kraju policjanci zabezpieczyli - 16 864 fałszywych dokumentów sprzedaży, a wartość brutto rzekomo nabytych towarów wyniosła ponad 418 milionów złotych, zaś podatek VAT ponad 77,5 miliona złotych.
Tego typu faktury kupowali przedsiębiorcy z całego kraju, głównie z branży transportowej. Fikcyjne dokumenty służyły im do wykazywania rzekomych kosztów, a tym samym pomniejszania zobowiązań podatkowych.
Policjanci dodają, że rzekome zakupy towarów były uwiarygodniane przelewami bankowymi, a następnie pieniądze były wypłacane przez szereg kont bankowych zarejestrowanych na członków grupy.
Policjanci zawiadomili również organy Administracji Skarbowej. Dzięki temu część należnych podatków została opłacona.
Działalnością przestępczą zajmowały się dwie powiązane ze sobą grupy (licząca 27 i 6 osób). Wszyscy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i doprowadzeni do prokuratury z wnioskiem zastosowanie środków zapobiegawczych.
Dzięki zebranym dowodom problemy będzie miało również 227 osób, które udzieliły pomocnictwa członkom zorganizowanej grupy przestępczej, do wystawienia fikcyjnych dokumentów, a jednocześnie osiągnęły z tego korzyść finansową. W przypadku tych osób prokuratura również skierowała akty oskarżenia do sądu.
– Działania funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą polegały również na ustaleniu składników majątkowych podlegających zajęciu, co pozwoliło na zajęcie mienia tytułem zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości blisko 15 milionów złotych – dodaje podinsp. Renata Laszczka – Rusek, rzecznik KWP w Lublinie.