Nie będzie zabaw na lodowisku ani harców na basenie, czy prób bicia rekordów na ściankach wspinaczkowych. Tegoroczna akcja „Zima w mieście” ze względu na epidemię odbywać będzie się w formule online.
Sport to zdrowie
– Z oczywistych względów, w czasie nadchodzących ferii zimowych nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty, jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście”. Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie on-line. Najważniejsze, aby dobrze zagospodarować ten czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
W ramach zajęć „sportowych” uczestnicy ferii będą mogli rozpocząć każdy dzień od aktywności ruchowej. Wszystko za sprawą lekkoatletów, którzy przygotowali pakiet specjalnych ćwiczeń. Nauczyć będzie się można także nauki tańca: hip-hopu, cha-chy lub walca angielskiego oraz obejrzeć filmy o znanych i nieznanych dyscyplinach sportowych. Wśród propozycji także nauka gry w szachy oraz zdalne spotkania z dietetykiem, który przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Młodzież będzie mogła też spotykać się zdalnie z zawodnikami lubelskich zespołów ekstraklasowych i zadawać im pytania. Z kolei do wyjścia z domu (po godzinie 16 lub wcześniej pod opieką dorosłych) namawiać będą legendy zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Po ich obejrzeniu w bezpłatnej aplikacji pobrać będzie można trasy ciekawych spacerów z nimi związanych oraz specjalne questy. Nowością będzie też quest „Sportowy Lublin w zagadkach”.
W bibliotece nie tylko książki
W akcję „Zima w mieście” włącza się też Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Jej filie nr 2 i 11 zorganizują warsztaty plastyczne online dla dzieci w wieku 5-10 lat. Filia nr 32 świętować będzie przypadający w czasie ferii chiński nowy rok. Podczas warsztatów dzieci poznają genezę wydarzenia, jego znaczenie oraz związane z nim tradycje. Wykonają też smoka na paradę oraz lampion. Druga propozycja Quiz Filmowy z nagrodami dla dzieci w wieku 7-11 lat. Filia nr 35 przygotuje „Zimowe zagadki literackie”, a Filia nr 37 - gry oraz quizy w oparciu o wybrane książki dla dzieci oraz zaprosi na tutoriale plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik. Filia nr 40 proponuje Sztafetę literacką, czyli zabawę literacką polegającą na wspólnym tworzeniu książki: tekstu lub ilustracji.
Domy Kultury działają w sieci
- Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszają na warsztaty online. W programie: „Poranki z PITZO” – porcja ruchu przy muzyce street dance, „M2” – domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych, „Kuchnia opanowana” – poznawanie kuchni różnych kultur oraz warsztaty manualne – tworzenie gry planszowej.
- Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” zaprasza w ramach „Magicznych Ferii” do przeniesienia się w świat pełen gier, zabaw plastycznych i zagadek. Zorganizowany zostanie m.in. Turniej Trójmagiczny (wyprawy po magiczną różdżkę, czy tworzenie eliksiru) oraz „Kulturalna paczka na ferie!”. W ramach tej drugiej aktywności każdy zapisany uczestnik otrzyma warsztatowy ekwipunek z wszystkimi materiałami niezbędnymi do aktywnego uczestnictwa
w warsztatach. Paczkę będzie można odebrać osobiście w głównej siedzibie instytucji, przy ul. Krańcowej 106, w umówionym podczas zapisu terminie. Liczba miejsc jest ograniczona.
- Dom Kultury SM „Czechów” zaprosi na „3D – trzy przestrzenie kultury”. To propozycja dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz do młodzieży. W programie: warsztaty plastyczne, spotkania szachowe, warsztaty przyrodnicze, seanse filmowe oraz projekt filmowo-teatralny przybliżający historię dzielnicy Czechów.
- Dom Kultury Kalinowszczyzna zaprasza na warsztaty teatralne, plastyczne, taneczno-baletowe, wokalno-muzyczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty rodzinne. Instruktorzy i aktorzy będą prowadzić na żywo (online) warsztaty i prezentować spektakle teatralne.
- Dom Kultury „Przyjaźni” proponuje warsztaty plastyczne, umuzykalniające, baletowe i teatralne oraz krótkie spektakle teatralne.
- Klub Osiedlowy „ODEON” będzie prowadził zdalne zajęcia taneczne, plastyczne, modelarskie, muzyczne.
- Dom Kultury Skarpa SM Czuby proponuje cykl warsztatów: plastycznych, rękodzieła artystycznego, majsterkowania i tanecznych pod wspólnym tytułem. „Zimowe arcydzieła”.
- Zajęcia organizowane przez Dom Kultury Błonie SM Czuby realizowane będą w pierwszym tygodniu stacjonarnie w Szkole Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Rycerskiej 9 w Lublinie. W drugim tygodniu zaplanowane są spotkania on-line, podczas których będą organizowane zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, gry i zabawy, warsztaty językowe, warsztaty bajkowe, warsztaty Tutti-Frutti, gry i zabawy na żywo i on-line.
- Dom Kultury Łęgi SM Czuby zaprasza na warsztaty on-line z tańca i plastyki. W programie taniec modern jazz – próby zespołu transmitowane internetowo, ogólnodostępne – adresowane dla dzieci starszych i młodzieży lub plastyka – ogólnodostępne tutoriale przybliżające różne techniki i zabawy plastyczne dla wszystkich dzieci.
Scena i ekran
Teatr im. H. Ch. Andersena zaprasza na Ferie z Andersenem, podczas których online pojawią się emisje spektaklu i czytania performatywnego oraz warsztaty instruktażowe połączone z konkursami. Z kolei Kino Bajka udostępni najmłodszej widowni 14 filmów on line m. in.: „Najlepszą gwiazdkę”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Mirai”, „Sonię”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe lato z Tess” i „Przygodę Nelly”. Chętni otrzymają bezpłatnie kod dostępu do filmu i link do jego pobrania. Filmy będą dostępne od 2 do 17 stycznia.
#Link do kultury
Podczas Akcji „Zima w mieście” odbędą się premierowe prezentacje online trzynastu projektów przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów kultury i wyłonionych do realizacji w konkursie # Link do kultury. To: Daniel Adamczyk „Syn gwiazdy i samolubny Olbrzym”, Małgorzata Adamczyk „Wieczorynki teatralne”, Magdalena Krasuska „Ubierz się w poezję – Poetycki spacer po Lublinie”, Kacper Kubiec „Kocie opowieści o Lublinie – spektakl dla najmłodszych dzieci”, Magdalena Kwaśna „Czterej muzykanci z Bremy – słowem i węglem”, Adam Organista „Impro w domu”, Hubert Pyrgies „Warsztaty tworzenia muzyki za pomocą beatboxu i aplikacji Loopify”, Jacek Skiba „Grać każdy może – warsztaty gry na gitarze – lubelskie standardy muzyki rozrywkowej”, Agnieszka Starok „Spotkania z malarzami”, Dominik Szcześniak „Halo komiks wideo”, Mirosław Urban „Historia niejedno ma imię, czyli jak tchnąć życie w sztukę opowiadania historii” oraz Marta Zawiślak „Osiedla pełne sztuki”
Zapisy
Akcja „Zima w mieście” trwać będzie od 4 do 17 stycznia. Wszystkie informacje organizacyjne zostaną udostępnione 31 grudnia 2020 na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.