Jest już kompletny program festiwalu Inne Brzmienia, który potrwa od 8 do 12 lipca. Ani jeden z koncertów nie odbędzie się w tym roku na klimatycznym, staromiejskim Rynku. Muzycy będą występować pod Zamkiem, a w przyszłości koncerty mogą trafić... na stadion
W środę tajemnicą organizatorów przestały być godziny i miejsca koncertów. I okazało się, że na Rynku nie zagra nikt i będzie tu tylko wystawa fotografii. Dlaczego Inne Brzmienia wyprowadzają się zza Trybunału?
– Już ubiegłoroczna edycja i wymogi techniczne artystów zmusiły nas do myślenia o dużo większej przestrzeni – wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowy festiwalu i podkreśla, że muzycy wymagali sceny większej niż ta, którą dałoby się postawić na Rynku. – Będzie też więcej miejsca dla publiczności, a na Rynku swobodnie mieści się około tysiąca osób.
Koncerty największych gwiazd tegorocznej edycji odbędą się w tym roku na Błoniach pod Zamkiem: 10 lipca zagra tu Tony Allen, jeden z ojców gatunku afrobeat, a dzień później Einstürzende Neubauten, niemiecka grupa, dla której festiwal śmiało można by przemianować na „Bardzo Inne Brzmienia”.
Duża scena na Błoniach będzie działać tylko w piątek i sobotę, a poza wspomnianymi muzykami wystąpią tu również Warsaw Afrobeat Orchestra oraz Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra (piątek) i Unaestetic oraz Rimbaud – Trzaska/Budzyński/Jacaszek (12 lipca). 13 lipca koncerty przeniosą się na dziedziniec Zamku.
Natomiast legendarną czeską grupę The Plastic People of the Universe (warto poczytać o jej historii) organizatorzy ulokowali na scenie pod namiotem, który stanie na Błoniach. – Nie będzie trzeba rezerwować miejsc – podkreśla Wojciechowska. Dodaje, że pojemność namiotu nie będzie ograniczeniem dla widowni, bo jego boczne ściany zostaną rozłożone.
Plac przed Teatrem im. Andersena stanie się miejscem projekcji filmowych w ramach prezentacji kina ormiańskiego, gdzie w każdy dzień festiwalu (start o godz. 22) będzie można zobaczyć po jednym filmie, a będą to kolejno „Paradjanov”, „Tevanik”, „Anniversary client”, „John and the voices” oraz „The Romanticists”.
Wspomniana przeprowadzka może nie być ostatnią. Po cichu mówi się, że na festiwalową mapę może trafić stadion Arena Lublin, ale jeszcze nie w tym roku. – Nie odżegnujemy się od myślenia o stadionie jako o potencjalnym miejscu koncertów, ale musi to być odpowiedzialna decyzja – zastrzega Wojciechowska. – Interesuje nas przede wszystkim zjawisko inności brzmień, co nie zawsze wiąże się z nazwami i nazwiskami dającymi dużą frekwencję.
Program koncertów
8 lipca, środa
19.00 – Grzegorz Karnas Trio&Elchin Shirinoff (D)
20.30 – Nevypar Kovatjezd (N)
22.00 – DG 307 (N)
23.30 – Atomic Simao (K)
9 lipca, czwartek
19.00 – Kabaret Dr. Caligariho (N)
20.30 – The Plastic People of the Universe (N)
22.30 – Variété + Neda Malūnavičiūtė + Jan Maksimowič (K)
10 lipca, piątek
19.00 – Warsaw Afrobeat Orchestra (B)
20.30 – Tymon Tymański & Different Sounds Orchestra (B)
22.30 – Tony Allen (B)
0.30 – Asea Sool (K)
11 lipca, sobota
19.00 – Unaestetic (B)
20.30 – Rimbaud – Trzaska/Budzyński/Jacaszek (B)
22.30 – Einstürzende Neubauten (B)
0.30 – Kasai (K)
12 lipca, niedziela
19.00 – Faun Fables (Z)
20.45 – Pascal Schumacher (Z)
22.15 – Ormiańska Arka – koncert specjalny: Olo Waliocki – Kaszebe w Armenii, gość specjalny Zbigniew Namysłowski (Z)
0.15 – Trio Mandili (K).
B: Błonia przy Zamku, D: bazylika dominikanów, K: klub festiwalowy na Błoniach, N: namiot na Błoniach, Z: dziedziniec Zamku