W lasach jest coraz więcej grzybów, można je też bez problemu kupić na targowisku. O zatrucie jednak nie trudno, dlatego warto sprawdzić, na czym polega bezpieczne grzybobranie.
Sanepid ostrzega, że grzyby jadalne łatwo pomylić z trującymi, dlatego przed wyjściem do lasu warto dokładnie obejrzeć zdjęcia grzybów i skorzystać z porad doświadczonych grzybiarzy. - Aby uniknąć zagrożeń zbierajmy tylko te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, najlepiej te wyrośnięte i dobrze wykształcone - tłumaczy Joanna Gąsior z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Zbierajmy je do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Plastikowe reklamówki przyśpieszają psucie się grzybów.
Grzyby. Jak odróżnić jadalne i trujące? (wideo)
Mimo wysypu grzybów do tej pory nie było fatalnych w skutkach pomyłek. - Na razie czekamy, bo zawsze kiedy jest dużo grzybów, zdarzają się zatrucia. Najczęściej mamy przypadki zatruć sromotnikiem. W związku z tym występuje tzw. zespół sromotnikowy, który często kończy się śmiercią - mówi dr n. med. Marek Niewiedzioł z Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. - Niestety, objawy po zatruciu grzybami są podobne do zwykłej niestrawności. Sztuka w tym, żeby to odróżnić i odpowiednio wcześnie zgłosić się do szpitala. Czas w takich przypadkach jest bardzo ważny.