Unikajmy słońca, pijmy dużo płynów, ale nie zbyt zimnych napojów. To niektóre rady, o których powinniśmy pamiętać zwłaszcza, gdy słupki rtęci pokazują rekordowe temperatury.
Co nam grozi przy słonecznej i upalnej pogodzie?
Największym zagrożeniem jest hipertermia, czyli przegrzanie organizmu oraz oparzenia słoneczne. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, dzieci i osoby przewlekle chore, np. na nadciśnienie tętnicze. Dla nich przebywanie na słońcu wiąże się m.in. z ryzykiem omdlenia, zawrotów głowy, kołatania serca.
Jak tego uniknąć?
Najlepiej między godz. 10 a 16 unikać słońca i przebywać w budynku. Jeśli już musimy wyjść, starajmy się przebywać w cieniu i pić dużo płynów. Należy stosować preparaty z filtrem przeciwsłonecznym, unikać alkoholu, ale także kawy i herbaty, bo działają moczopędne. Możemy pić soki i herbaty owocowe.
Należy też unikać szoków termicznych, czyli picia bardzo zimnych napojów, przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Do chłodnej wody należy wchodzić stopniowo.
A jeżeli dojdzie już do przegrzania albo do poparzenia?
Kiedy pojawią się niepokojące objawy lub dojdzie do omdlenia, należy zgłosić się do lekarza. Przy poparzeniu słonecznym również doradzam konsultację.