Jakie są oznaki przyjmowani narkotyków? Jak mówić na temat uzależnień? Jak pomóc wyjść z nałogu? Tego wszystkiego uczą się na specjalnie zorganizowanych szkoleniach lubelscy nauczyciele religii.
W lubelskiej archidiecezji jest 1140 nauczycieli religii. Wśród nich 720 to osoby świeckie, 340 kapłani, a 80 siostry zakonne. Wszyscy wezmą udział w specjalnych szkoleniach na temat uzależnień. Pierwszy turnus wczoraj zakończył się w Nałęczowie.
W sumie w czasie ferii zimowych odbędzie się pięć takich turnusów, osiem następnych - latem.
Pierwszą grupę lubelskich katechetów szkolili m.in. Bożena Targosz, znana dziennikarka telewizyjna,
ks. Arkadiusz Nowak, pełnomocnik ministra zdrowia ds. narkomanii
i AIDS. - Przekazałem wiedzę w tzw. pigułce. Mówiłem o aspektach psychicznych, społecznych
i medycznych uzależnień. Poza tym jak nawiązać kontakt z osobą, która zaczyna brać narkotyki czy też z już uzależnioną - relacjonował ks. Nowak.
Ile osób w Polsce sięga po środki odurzające? Zdaniem ks. Nowaka nikt w kraju nie dysponuje takimi danymi. - Szacuje się, że z narkotykami eksperymentuje kilkaset tysięcy osób. To oznacza, że około 30 procent uczniów mogło mieć jakikolwiek kontakt z takimi środkami
- podsumował.
- Czytam gazety, oglądam telewizję, ale dopiero podczas tego szkolenia uświadomiłam sobie, jak poważnym problemem są narkotyki i jak dużo dzieci jest w niebezpieczeństwie
- mówił Anna Sierzputowska, katechetka w Szkole Podstawowej
w Garbowie. Podobnego zdania jest Bogusław Zych, nauczyciel religii w gimnazjum w Żółkiewce. - Wydaje mi się, że już teraz będę w stanie poznać, czy mój uczeń bierze narkotyki.
Katarzyna Lewandowska