Julia urodziła się 1 stycznia 2020 roku, 3 minuty po północy. – Szczęściara po prostu – mówi ucieszona pani Sandra, mama nowo narodzonej dziewczynki. – To bardzo wyjątkowa data. No i łatwa do zapamiętania – dodaje z uśmiechem.
To był niezapomniany sylwester w życiu Sandry i Marcina. W tym roku spędzili go w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. – Już przed północą siedziałem na korytarzu przed salą – komentuje ojciec dziewczynki. Kiedy Julia się rodziła, za oknami słychać było strzały pierwszych petard. Tak jak wtedy, tak i teraz jestem w szoku – dodaje Marcin.
– To nasze pierwsze dziecko – mówi młoda mama. Julka mierzy 55 cm i waży 3800 gramów. – Włosy to ma bujne. Jak się rodziła, to aż niedowierzaliśmy – komentują rodzice.
Najbliższe kilka dni Julka spędzi jeszcze w szpitalu, jednak wszystko wskazuje, że niedługo rodzice będą mogli ją zabrać do domu. Jak przyznaje tato, dom jest już gotowy na przyjęcie nowego członka rodziny. – Od kilku dobrych miesięcy czekamy na jej przyjazd – mówi. – Czekają nas spore zmiany, jednak najważniejsze jest to, że Julka jest zdrowa – mówi zadowolony pan Marcin.
Jak mówi dr Monika Wójtowicz-Marzec w SPSK nr 1 przy Staszica tej nocy na świat przyszło dwoje dzieci. – To była spokojna noc – podsumowuje pani doktor.
Gdzie 1 stycznia urodziło się najwięcej dzieci?
Ponad 392 tysiące dzieci urodzi się w Nowy Rok na całym świecie. Według szacunków UNICEF, w Polsce na świat przyjdzie 1000 dzieci – podobnie jak w Kanadzie - 1004, Hiszpanii - 1035 czy na Ukrainie – 1092.
Najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2020 roku urodziło się na Fidżi, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Globalnie, ponad połowa wszystkich dzieci urodzonych 1 stycznia przyjdzie na świat w zaledwie ośmiu krajach: Indiach, Chinach, Nigerii, Pakistanie, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Demokratycznej Republice Konga oraz Etiopii.
W Nowy Rok w krajach Unii Europejskiej na świat przyjdzie ponad 13 tysięcy dzieci. Najwięcej w Niemczech – 2049 i w Wielkiej Brytanii – 2020. W naszym kraju na świat przyjdzie ponad cztery razy więcej dzieci niż np. na Węgrzech czy w Austrii.
Źródło: UNICEF