– Od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat a on nadal przemawia, naucza, inspiruje, wskazuje drogę – mówił podczas dzisiejszego spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kardynał Stanisław Dziwisz. – Księga jego rzymskiego życia, miłości i służby zamknęła się 2 kwietnia 2005 roku. Jednocześnie została otwarta księga duchowej obecności św. Jana Pawła II w życiu Kościoła.
Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II spotkał się nie tylko ze studentami uczelni, na której przez ponad 20 lat Karol Wojtyła był profesorem. W spotkaniu na auli Stefana kardynała Wyszyńskiego uczestniczyli też m.in. z uczniowie i nauczyciele szkół, którym patronuje papież Polak. Kardynał Dziwisz podkreślał, że ks. prof. Karol Wojtyła niewątpliwie wniósł swój wkład w rozwój tej uczelni. KUL miał wpływ także na Ojca Świętego.
– Trzeba również powiedzieć i to podkreślał Jan Paweł II, że lubelska uczelnia ubogaciła osobowość przyszłego papieża – zaznaczał kardynał Dziwisz.
Podczas wykładu w KUL kardynał Dziwisz mówił o Litanii do św. Jana Pawła II. – Kiedy zbliżała się data uroczystej kanonizacji Jana Pawła II wyznaczona przez Ojca Świętego Franciszka na Święto Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku, w środowisku krakowskiego Kościoła powstała myśl by ułożyć litanię do nowego świętego – mówił kardynał Dziwisz. – Nie mieliśmy trudności z wyszukaniem tytułów, którymi można byłoby obdarzyć świętego. Problemem była raczej konieczność ograniczenia pracy Jana Pawła II. Ale i tak w litanii jest tych wezwań 50.
Kardynał Dziwisz podkreślał wspominając papieża m.in., że bardzo ważna była dla niego modlitwa, szczególnie do Ducha Świętego. – Kiedy wstawał rano pierwsze kroki kierował do kaplicy – wspominał kardynał Dziwisz, który zaznaczał też, że Ojciec Święty był przyjacielem i wychowawcą młodzieży. Zaznaczał też, że Jan Paweł II nigdy nie narzekał ani nie mówił źle o innych, także prześladowcach Kościoła.
– Nigdy stojąc i służąc u boku Jana Pawła II przez 39 lat nie usłyszałem ani jednego złego słowa pod adresem jakiegokolwiek człowieka, krytykowanego, osądzonego przez innych – zaznaczał kardynał Dziwisz. – Papież nie był naiwny. Dostrzegał zło. Potępiał je, ale nigdy nie potępiał człowieka.
Wykład w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim to nie jedyny punkt piątkowej wizyty kardynała Dziwisza. O godz. 15 rozpocznie się uroczystość związania z nadaniem nazwy ul. Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców Jana Pawła II, w której kardynał będzie uczestniczył. Później w kościele pw. św. Jana Pawła II rozpocznie się msza św.