Prawdopodobnie nie od 1 lipca, ale dopiero od 1 grudnia zaczną obowiązywać e-zwolnienia. Mają być też dodatkowe pieniądze na szkolenie asystentek medycznych, które będą pomagać lekarzom w ich wystawianiu.
Lekarze, którzy już wystawiają e-zwolnienia przyznają, że są problemy z systemem informatycznym. – Tak było jeszcze w 2016 roku, teraz system działa znacznie lepiej – mówi Joanna Gawlik, lekarka, która korzysta z elektronicznej formy wystawiania zwolnień. – To jest nie tylko ułatwienie dla lekarza, ale i dla pacjenta bo wystarczy numer PESEL. Nie potrzebujemy NIP-u pracodawcy ani nazwy zakładu pracy. Nie musimy też zabiegać o druki jak w przypadku zwolnień papierowych – tłumaczy.
Termin ostatecznej rezygnacji ze zwolnień papierowych prawdopodobnie zostanie przesunięty na grudzień.
– Chodzi o to, żeby wszyscy, którzy będą korzystać z tego systemu, mogli przygotować się do zmian – tłumaczy Agata Grula, dyrektor generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Kolejna zmiana proponowana przez rząd to funkcja asystenta medycznego, który miałby pomagać lekarzowi w wystawianiu e-zwolnienia. Chodzi o wprowadzanie danych z dokumentacji medycznej do systemu.
– Asystent medyczny to nowy zawód, ale są też sekretarki czy pielęgniarki, które po przeszkoleniu mogłyby pełnić takie funkcje – mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ. – Mają być też dodatkowe pieniądze na szkolenia i doposażenie gabinetów dla asystentek medycznych.
W województwie lubelskim jest ponad 8,5 tys. lekarzy. Blisko 6 tys. z nich wystawia zwolnienia lekarskie. Ok. 4,5 tys. może wystawiać zwolnienia elektroniczne.
– Pod koniec ubiegłego roku 6 proc. wszystkich zwolnień było wystawionych w formie elektronicznej, pod koniec lutego było ich już 11 proc., a w pierwszej połowie kwietnia ok. 22 proc. – informuje Piotr Waszak, dyrektor oddziału ZUS w Lublinie.
W ostatnim czasie najwięcej elektronicznych zwolnień wystawili lekarze ze szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie. – W marcu nasi lekarze wystawili ok. 700 zwolnień w formie elektronicznej – mówi Radosław Starownik, dyrektor SPSK4. – W tym roku zorganizowaliśmy już osiem spotkań poświeconych edukacji lekarzy. Wzięło w nich udział 291 osób czyli połowa wszystkich uprawnionych do wystawiania zwolnień.