Duże kolejki ustawiają się od rana przed bankomatami w Lublinie i regionie. W wielu punktach już zabrakło gotówki. Bankowcy apelują o spokój i obiecują, że braki są uzupełniane.
– Próbowałem dzisiaj rano zrobić wypłatę z bankomatów przy ul. Zana w Lublinie. Byłem rano, bankomat PKO BP był nieczynny, koło południa tak samo. Podobnie było w Leclercu. Rozmawiałem z ludźmi i mówią, że chodzą od bankomatu do bankomatu i nigdzie nie da się wypłacić gotówki – mówi nasz Czytelnik. – Nigdzie nie ma też wyjaśnienia dlaczego bankomaty nie działają. A im więcej mamy rzetelnych informacji, to jednak lepiej.
Problem jest też w innych częściach Lublina. – Bardzo dużo ludzi czekało przed Bankiem Ochrony Środowiska przy Krakowskim Przedmieściu. Kolejka była też przed bankiem Pekao S.A. przy ulicy Chopina – mówi nam pani Elżbieta, mieszkanka Lublina.
Również na Czechowie bankomat w okolicach Lidla przy ulicy Koncertowej nie działał z powodu braku gotówki.
Jedna z osób stojących w kolejce do bankomatu powiedziała, że chce wypłacić pieniądze z obawy na możliwe wyłączenie bankomatów. Te obawy są jednak nieracjonalne. Bankowcy uspokajają, żeby nie popadać w niepotrzebną panikę.
– Przy nagłym, zwiększonym zapotrzebowaniu mogą występować krótkotrwałe problemy z bieżącą obsługą punktów kasowych w oddziałach oraz bankomatach. Wynika to wyłącznie z ograniczeń proceduralnych odnośnie do maksymalnej ilości gotówki w bankomatach i oddziałach. Braki są na bieżąco uzupełniane, dbamy o to, żeby ten proces odbywał się jak najszybciej. Jednocześnie apelujemy o spokój i ostrożność w korzystaniu z kanałów cyfrowych – informuje biuro prasowe Banku Ochrony Środowiska.
PKO Bank Polski zapewnia, że jest dobrze przygotowany na tę sytuację, a podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19.
– Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne – zapewnia Piotr Wardziak z PKO BP.
Przedstawiciel PKP BP zwraca uwagę, że większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania takiej operacji.
– Konieczność awizacji większych wypłat nie jest nowym rozwiązaniem - stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki. Wysokość wypłat, które trzeba wcześniej awizować może być różna w zależności od oddziału – dodaje Piotr Wardziak z PKO BP.
Specjalny komunikat NBP
"W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju." – informuje NBP.