Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 sierpnia 2022 r.
21:30

Kolejne niespodziewane odkrycia w kościele w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Kilkaset lat temu ktoś zamalował polichromie zdobiące ołtarz
Kilkaset lat temu ktoś zamalował polichromie zdobiące ołtarz (fot. Piotr Michalski)

Kościół ewangelicki w Lublinie nie powiedział ostatniego słowa gdy chodzi o znaleziska i zagadki. Podczas renowacji ołtarza natrafiono na XVIII wieczne polichromie. Gdyby tego było mało, jest kilka warstw malarskich. Możliwe, że dwa pulchne aniołki, które teraz górują nad białym, surowym wnętrzem świątyni, namalowano w różnym czasie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stojący w środku miasta kościół parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy od lat jest wpisany do rejestru zabytków i wydawał się budynkiem, który nie ma żadnych tajemnic. Tymczasem trwający etapami remont dostarcza kolejnych rewelacji.

Inskrypcje i butelki

Najpierw pracownicy spółki cywilnej PKZ Lublin, którzy prowadzą tu prace natrafili na inskrypcję zostawioną dla potomnych. Odnaleziona została belka z podpisami ówczesnego pastora i członków rady parafialnej oraz datą remontu - 1892.

W czerwcu tego roku okazało się, że w jednym z kamiennych wazonów zdobiących elewację leży butelka po piwie a w niej list. Był to dokument sygnowany pieczęcią, pamiętającą początki istnienia lubelskiej parafii, napisany w 1878 roku. Najprawdopodobniej z okazji zakończenia prac remontowych w budynku kościoła, który wzniesiono w Lublinie między 1785 a 1788 rokiem. Teraz wiemy, że to nie wszystko, czym może zaskoczyć świątynia.

Prace konserwatorskie, oprócz tych związanych z remontem dachu czy elewacji prowadzone są też wewnątrz. Wiele czasu poświęcono ołtarzowi, który miał na sobie kilka warstw olejnej farby i jak zauważyli specjaliści, jest w bardzo złym stanie. Jedną z czynności był demontaż drewnianych detali, które zdobiły jego zwieńczenie. Wówczas okazało się, że pod elementami snycerki, farbą i kurzem są polichromie.

Anioł pasterzom

Obramowany kwadrat przedstawia dwa aniołki i napis Gloria in Excelsis Deo. W tle rozchodzą się promienie, a górę obramowania wieńczy korona. Jeśli się dobrze przypatrzeć odsłoniętemu malowidłu, nawet laik dostrzeże liście lub stylizowany wieniec w kształcie serca.

– Z bezpośredniego oglądu wynika, że tam są jeszcze kolejne warstwy. Inny jest napis pod spodem, inaczej ułożone liternictwo. Prawdopodobnie jeden aniołek, typowe barokowe putto jest z wcześniejszej warstwy a drugi namalowany w innej konwencji z kolejnego przemalowania. Wymaga to precyzyjnego rozpoznania. Wychodzi też jakiś ornament obramiający przedstawienie – komentowała Barbara Stolarz, zastępca lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, która wczoraj oglądała okrycie pracujących w kościele konserwatorów.

Ci datują polichromie na XVIII wiek ale może się okazać, że kolejne przemalowania są XIX-wieczne. Jest też sugestia, że niektóre elementy były złocone.

– Chwała na wysokości, to doksologia liturgiczna, śpiewana w kościele (formuła liturgiczna, głosząca chwałę Boga – red.). Są to słowa anioła, który zwiastował pasterzom narodzenie Chrystusa. Wezwanie jest uniwersalne – mówi ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie, który dodaje, że aniołki to częsty element barokowy, pojawiają się na ołtarzach. Możliwe, żeby usprawiedliwić ich obecność, dodano napis, bo „Chwała na wysokości Bogu” powiedzieli aniołowie.

Purytanie i tajemnica ołtarza

– Będziemy brać pod uwagę sugestie służb konserwatorskich, konserwatorów prowadzących prace i rady parafialnej. Osobiście uważam, że polichromie trzeba zakonserwować i wyeksponować – komentuje proboszcz pytany o dalsze losy aniołków pod sufitem. Do tej pory głównym kolorystycznym elementem białego ołtarza było wyeksponowane w złotej ramie XVII-wieczne płótno „Ostatnia Wieczerza” i „Ukrzyżowanie”.

Kolejne zagadki dotyczą samego ołtarza, bo obecność aniołków to jedno, ale kiedy zniknęły?

W wielu źródłach można znaleźć informacje, że wyposażenie wnętrza kościoła Świętej Trójcy stanowi wczesnobarokowy ołtarz przeniesiony w końcu XVIII-wieku ze zboru w Piaskach. Proboszcz potwierdza ten fakt i cytuje publikację dotyczącą historii parafii, że zwieńczenie ołtarza jest późniejsze, powstało w XIX wieku, z fundacji Jana Dawida Geisslera.

– Może po przeniesieniu z Piask, kiedy lubelski kościół stał się kościołem dla ewangelików reformowanych i luteran reformowanych, a reformowani jeszcze bardziej przestrzegali skromności i byli purytańscy, zdecydowano się na inny wystrój. I wówczas polichromię zamalowano. Luteranie nie podchodzą do malowideł tak restrykcyjnie, przykładem są kościoły w Świdnicy czy Jaworznie – tłumaczy ks. Grzegorz Brudny, który przyznaje, że trudno stwierdzić co wówczas z Piask do Lublina trafiło.

Nie wiadomo też co oznaczały „przenosiny” ołtarza, bo jak zauważają konserwatorzy jest on murowany. Dzięki prowadzonym pracom mogli stwierdzić, że jest tam niewiele drewnianych elementów – wazony czy głowice kolumn.

– Gdyby ołtarz był z granitu albo innego kamienia, to w blokach by go można transportować. Ale tu jest masa cegieł, dziesiątki ton. Ściana z tyłu jest cała murowana. On powstał tu, na miejscu – komentuje Piotr Mazurek, współwłaściciel spółki cywilnej PKZ Lublin, która remontuje zabytkowy kościół.

***

Zakończenie prac planowano na jesień lub koniec tego roku. Z uwagi na ostatnie znalezisko, którego nikt nie brał pod uwagę, termin się pewnie przesunie, nie mówiąc o dodatkowych funduszach, które parafia musi zdobyć.

Obraz z 1628 roku z warsztatu niemieckiego lub niderlandzkiego, który był w ołtarzu ewangelickiego kościoła, na czas remontu jest eksponowany w siedzibie głównej Muzeum Narodowego w Lublinie.

Ołtarz przed renowacją (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty