Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2015 r.
12:42

Komitet oburzony instalacją ze szkieletem. Ale miasto obiecuje, że cenzury nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)
Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet (fot. Dorota Awiorko)

Nasila się burza wokół iluminacji pomnika Józefa Piłsudskiego, który w Noc Kultury zmienił się w szkielet. Działający przy wojewodzie komitet wezwał Ratusz, by nie dopuszczał do takich rzeczy. Miasto deklaruje, że cenzury nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy działacze Związku Piłsudczyków zaprotestowali przeciw temu, co można było zobaczyć na pl. Litewskim w Noc Kultury. Stojący tu konny pomnik Józefa Piłsudskiego podświetlony był tak, że przechodnie widzieli ludzki szkielet na szkielecie konia.

– Mamy świadomość, że używamy mocnych środków wyrazu, ale były one potrzebne, by zrównoważyć codzienną obecność tego silnego pomnika w centrum miasta – mówi Robert Zając, współautor pracy. – To nie miał być zamach na uczucia ani prowokacja, ale wytworzenie pewnej dyskusji, jak traktujemy historię i jak podchodzimy do pomników.

To, co jedni z zachwytem fotografowali telefonami komórkowymi, innych oburzyło. – To profanacja – mówił Tomasz Dyzma, szef oddziału związku.

Do wniosku, że „para kościotrupów” godziła w uczucia mieszkańców i że nie powinno się to powtórzyć, doszedł Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działający przy wojewodzie. Wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. – Zostało przyjęte jednogłośnie, przez aklamację – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody.

– Oceniamy tę oburzającą instalację jako nieodpowiedzialną zabawę ludzi, którym obca jest troska o patriotyczne wychowanie młodzieży – czytamy w oświadczeniu komitetu. – Niech twórcy tej oburzającej instalacji uświadomią sobie, że bez życia i działalności Marszałka nie byłoby Wolnej Ojczyzny, a w gubernialnym Lublinie, dalekiej prowincji Rosji lub później ZSRR, nie mieliby żadnych możliwości prowadzenia swoich nieodpowiedzialnych zabaw – dodają członkowie KOPWiM.

Komitet zaapelował też do organizatorów Nocy Kultury i innych wydarzeń o „niedopuszczenie w przyszłości do tego rodzaju skandalicznych zachowań”. Szefa instytucji koordynującej Noc Kultury spytaliśmy, czy zastosuje się do tego apelu. – Nie komentuję tego – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury.

Apel o „niedopuszczanie” komitet skierował też do władz miasta. Te już dwa dni wcześniej zapewniały, że cenzury nie będzie. W piątek usłyszeliśmy to samo. – Stanowisko prezydenta pozostaje niezmienne – mówi jego rzeczniczka, Beata Krzyżanowska. – Prezydent wielokrotnie wypowiadał się z szacunkiem o środowisku piłsudczyków, ale nie jest jego rolą branie odpowiedzialności za działania artystyczne, bo odpowiadają za to dyrektorzy placówek. Nie ma też wpływu na to, jak działania artystyczne są odbierane.

Skierowanym do miasta apelem zaniepokojony jest współautor kontrowersyjnej iluminacji. – On jest niepokojący, bo to próba cenzurowania wypowiedzi w przestrzeni publicznej – uważa Zając. – Pomnik, architektura, czy cokolwiek innego w przestrzeni publicznej jest wypowiedzią. Ta rzeźba też. I powinniśmy móc się do niej odnieść, tak jak do każdej innej treści.

Oświadczenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa liczy 41 osób. Według listy obecności na początku posiedzenia były wymienione poniżej osoby. Nie oznacza to, że każda z nich była również w trakcie decyzji o wystosowaniu oświadczenia w sprawie instalacji.

– To osoby, które podpisały listę na początku posiedzenia. Mogły wyjść w trakcie i nie brać udziału w tej części posiedzenia, w której omawiano tekst oświadczenia – zastrzega Marcin Bielesz, rzecznik wojewody. W trakcie omawiania tekstu nieobecny miał być m.in. przedstawiciel Urzędu Miasta.

Lista obecności:

Dorota Adach (Stowarzyszenie Środowiska Borowiczan-Sybiraków), Jerzy Surma (Kuratorium Oświaty, w zastępstwie kuratora), Henryk Czerkas (Związek Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych), Marta Pogoda (Straż Graniczna, w zastępstwie komendanta NOSG), Marian Kawałko (Urząd Marszałkowski), Halina Landecka (wojewódzki konserwator zabytków), Ryszard Kister (Światowy Związek Żołnierzy AK), Krystyna Mateuszuk (Związek Sybiraków), Zygmunt Nasalski (były dyrektor Muzeum Lubelskiego), Zdzisław Niedbała (Urząd Miasta), Kazimierz Olszewski (Związek Inwalidów Wojennych RP), Stefan Pedrycz (PCK), Leon Popek (IPN), Waldemar Podsiadły (sekretarz komitetu), Adam Polski (Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych), Władysław Rokicki (Stowarzyszenie Obrońców Lublina), Janina Różańska (Towarzystwo Opieki nad Majdankiem), Tadeusz Soroka (Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich), Kazimierz Stasz (artysta plastyk), Janina Szymajda (Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym), Czesław Wójtowicz (Związek Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego), Jacek Welter (dyrektor IPN w Lublinie), Janusz Wrona (historyk), Bogdan Walas (SPKwK).

Sonda: Co sądzisz o iluminacji pomnika na placu Litewskim?

Liczba głosów: 884
70.02%
Podobała mi się
18.1%
Zgadzam się z Piłsudczykami. Autorzy przesadzili
8.71%
Nie podobała mi się, ale to nie była profanacja
3.17%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Stal Kraśnik bez problemów pokonała w niedzielę Start Krasnystaw

Debiut Jakuba Rzeźniczaka, Stal Kraśnik w Krasnymstawie gonić nie musiała

Pierwszy raz w tym roku kibice Stali Kraśnik nie musieli się martwić o wynik. W niedzielę niebiesko-żółci łatwo wygrali na wyjeździe ze Startem Krasnystaw aż 5:0. W barwach przyjezdnych od pierwszego gwizdka zagrał debiutant – były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty