Ponad 340 tys. uczniów w województwie lubelskim rozpoczęło upragnione wakacje. Do szkół wrócą dopiero za 68 dni.
W piątek we wszystkich szkołach uczniowie odbierali świadectwa. W niektórych placówkach uroczystość rozciągnięto na dwa dni: w pierwszym była nieobowiązkowa msza i akademia na sali gimnastycznej, w drugiej tylko spotkania z wychowawcami. W innych podział wprowadzono pod względem roczników.
– Promocję do następnej klasy dostało u nas w piątek 314 uczniów. W czwartek świadectwa odebrało natomiast 50 ósmoklasistów – mówi Joanna Kahlan, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie i dodaje: – To był bardzo trudny i stresujący rok, ale zarazem inspirujący i przynoszący wiele satysfakcji. Rok z nowymi wyzwaniami z uwagi na osiągnięcia naszych uczniów, ich postawę, zachowanie i zaangażowanie.
Kahlan dodaje, że od 24 lutego przez jej szkołę przewinęło się ponad 70 uczniów uciekających z Ukrainy.
- Otoczyliśmy ich wsparciem i dzięki temu doskonale się u nas odnaleźli. Znaleźli zrozumienie u nauczycieli i nowych kolegów, którzy wprowadzili ich w nasz system edukacji – mówi pani dyrektor.
Co na to uczniowie?
- Ten rok szkolny nie był do końca trudny – uważa Aleksander Manejno z klasy 2 a. – Miałem dużo osiągnięć. W konkursie ogólnopolskim z matematyki zająłem chyba 160. miejsce na 250 uczniów. Dlatego dostałem ze świadectwem nagrodę za bycie wybitnym uczniem i idealną naukę.
Plany na wakacje? Aleksander już się wybiera na kolonie do Pszczelej Woli.
W woj. lubelskim naukę kończy dziś ponad 340 tys. uczniów (w kwietniu ze szkołami żegnali się już uczniowie najstarszych klas szkół ponadpodstawowych - ponad 26 tys. osób). Wśród nich jest ponad 27 tys. ósmoklasistów, którzy już 1 lipca poznają wyniki egzaminu na zakończenie szkoły.
Tylko w Lublinie wakacje rozpoczyna ponad 28 tys. uczniów szkół podstawowych i ponad 22 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych
– To był szczególny rok szkolny, w którym wśród nas pojawiły się osoby doświadczone wojną i koniecznością opuszczenia domów, szkół i środowisk, w których dotąd żyli. Wspólnie zdaliśmy ten egzamin na szóstkę z plusem – podsumowuje Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta
Według danych z Systemu Informacji Oświatowej, w ostatnim tygodniu nauki w roku szkolnym 2021/2022 do miejskich przedszkoli i szkół uczęszczało 1720 uchodźców z Ukrainy. Jest wśród nich 409 przedszkolaków, 1164 uczniów szkół podstawowych i 139 uczniów liceów ogólnokształcących, a także 4 osoby w technikach i jedna w szkole branżowej I stopnia. Jest także 3 uczniów uczących się w szkole muzycznej. Do jednostek prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż samorząd zapisanych jest 286 osób z Ukrainy.