Lubelski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Michałkiewicz został wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Swoich przedstawicieli będziemy mieć także w prezydiach ośmiu z 27 sejmowych komisji.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
O nominacji dla szefa PiS w Lublinie poinformowała minister Elżbieta Rafalska, która na te stanowiska powołała także Stanisława Szweda i Marcina Zielenieckiego. W resorcie będzie jeszcze trzech wiceministrów.
Michałkiewicz, który w czasach poprzednich rządów PiS przez pół roku był ministrem pracy i polityki społecznej ma być pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zajmie się też m.in. współpraca z organizacjami pozarządowymi i ekonomią społeczną.
– Tematyka oraz ministerialne korytarze nie są mi obce. Zdążyłem się już oswoić z myślą, że zostanę wiceministrem, bo wiedziałem o tym od dłuższego czasu. Czekaliśmy tylko najpierw na powołanie rządu, a potem na ogłoszenie ministrów – przyznaje Krzysztof Michałkiewicz.
We wtorek w Warszawie obradowali także członkowie 27 sejmowych komisji, którzy wybierali przewodniczących i ich zastępców. W tym gronie znalazło się ośmioro posłów z województwa lubelskiego. Szefem komisji rolnictwa i rozwoju wsi został Jarosław Sachajko (Kukiz’15). Pracami komisji kultury i środków przekazu kierować będzie Elżbieta Kruk (PiS). Przewodniczącą komisji polityki społecznej i rodziny wybrano natomiast Beatę Mazurek (PiS).
Inna posłanka partii rządzącej, Gabriela Masłowska, została zastępcą przewodniczącego komisji finansów publicznych. Czterech wiceprzewodniczących z naszego regionu będzie też Platforma Obywatelska. Zostali nimi: Wojciech Wilk (komisja sprawiedliwości i praw człowieka), Włodzimierz Karpiński (komisja ds. energii i skarbu państwa), Stanisław Żmijan (komisja infrastruktury) i Grzegorz Raniewicz (komisja ds. petycji).
Przewodniczący komisji za swoją pracę będą otrzymywać co miesiąc dodatek w wysokości 20 proc. wynoszącego 9892 zł uposażenia. Ich zastępcy mogą liczyć na 15 proc. tej kwoty.