W środę rozpoczęło się internetowe głosowanie w ramach akcji IKEA „Projekt w sąsiedztwie”. Ma ono wyłonić projekt społeczny dla mieszkańców miasta. Można wybierać spośród 3 propozycji. Realizację zwycięskiego projektu sfinansuje IKEA.
W ramach akcji zgłoszono prawie 30 propozycji. Lubelscy społecznicy i przedstawiciele skandynawskiej firmy wybrali trzy najlepsze. W środę, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym zaprezentowano finałowe projekty.
Dzięki akcji, wchodząca do Lublina IKEA zamierza budować dobry wizerunek wśród mieszkańców. Jednocześnie zwycięski projekt może przynieść wymierne korzyści. Partnerem akcji jest Instytut na Rzecz Ekorozwoju.
– Zapraszamy do głosowania wszystkich lublinian! Chcemy, by to właśnie oni, demokratycznie, zadecydowali o prezencie, który najlepiej trafia w ich potrzeby – przekonuje Agata Czachórska, specjalista ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail w Polsce.
Głosować może każdy mieszkaniec naszego miasta, który ukończył 16 lat. Można oddać tylko jeden głos na jeden projekt. Głosowanie potrwa do 23 kwietnia. W przyszłym tygodniu IKEA otworzy również specjalne miejsce na Krakowskim Przedmieściu 55 (róg Wieniawskiej), w którym będzie można oddać swój głos bez konieczności posiadania dostępu do internetu. Na realizację zwycięskiego projektu IKEA przeznaczy 100 tys. zł.
Projekt 1: Cykel Lublin – Rower dla Lublina, zgłoszony przez Krzysztofa Kowalika
Projekt ma zachęcać do korzystania z roweru, dzięki poprawieniu umiejętności bezpiecznego poruszania się nim w ruchu ulicznym. Zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów lubelskich szkół i warsztatów bezpiecznej jazdy rowerem dla mieszkańców. Uczestnicy zajęć otrzymają materiały edukacyjne, opaski odblaskowe i komplet oświetlenia rowerowego. Przed lubelskimi szkołami stanie 100 bezpiecznych stojaków rowerowych. Cztery szkoły zostaną wyposażone w samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Dodatkowo rozbudowana zostanie wypożyczalnia jednośladów.
Projekt 2: Wspólna Przestrzeń, zgłoszony przez Kooperatywę Lubelską
To niekomercyjne miejsce spotkań, w którym będzie można rozwijać zainteresowania i realizować własne pomysły, a także uczestniczyć w warsztatach i wykładach z ekspertami dobrych praktyk społecznych i ekonomicznych. W ramach projektu w różnych miejscach Lublina organizowane będą również „TuTargi”, na których będzie można poznać lokalnych wytwórców i nabyć ich produkty. Autorzy projektu chcą również zorganizować cykl warsztatów „Lubelskie smaki świata”, podczas których cudzoziemscy sąsiedzi będą przybliżać zwyczaje i smakołyki swoich krajów.
Projekt 3: Samodzielnia - Lubelska Przestrzeń Kreatywna, zgłoszony przez Piotra Skrzypczaka, Pawła Cegiełko oraz Szymona Pietrasiewicza:
W ramach projektu ma powstać przestrzeń otwarta dla wszystkich mieszkańców Lublina o nazwie Samodzielnia. Będzie to kompleks dobrze wyposażonych pracowni: przestrzeń projektowa, warsztat stolarski, mechaniczno-elektryczny, drukarski, krawiecki i dekoratorski, a także stanowisko komputerowe z oprogramowaniem wspierającym projektowanie. Znajdzie się tam również miejsce dla dzieci, by też mogły same popróbować prac kreatywnych. Samodzielnia to również praktyczne warsztaty dla osób, które chcą zacząć przygodę z majsterkowaniem i upcyklingiem. Miejsce to będzie czynne 7 dni w tygodniu, korzystanie z niego będzie bezpłatne.
Na jeden z finałowych pomysłów można głosować za pośrednictwem strony IKEA.pl/dlaLublina.