Od września wszyscy uczniowie pierwszej klasy Prywatnego Liceum im. Paderewskiego w Lublinie będą mieli na lekcjach laptopy. – Zajęcia mają być ciekawsze, bardziej aktywne i wygodniejsze – zapewnia dyrektor szkoły.
– Jesteśmy pierwsi w regionie – mówi Adam Kalbarczyk, dyrektor Międzynarodowych Szkół Paderewski. – W tamtym roku wprowadziliśmy to pilotażowo w dwóch klasach, teraz w pełnym wymiarze.
Wszyscy uczniowie pierwszej klasy liceum będą mieć na lekcjach laptopy. Dołączą do nich ci, którzy uczestniczyli w programie pilotażowym.
– Każdy nauczyciel na dysku sieciowym ma miejsce dla swojego przedmiotu. Umieszcza tam materiały na lekcje i uczniowie je pobierają – tłumaczy Kalbarczyk.
Komputery nie przydadzą się tylko przy rysowaniu chemicznych wzorów i na matematyce. – Do tego, co jest trudniej zrobić na laptopie niż w zeszycie, nie używamy komputerów – zapewnia dyrektor.
I podkreśla, że uczniowie na kartkach będą rozwiązywać te zadania, które czekają ich na maturze. W klasach maturalnych długopisem mają też pisać większość wypracowań.
Większość licealistów, która już w poprzednim roku uczyła się w ten sposób, była zadowolona.
– Uczniowie bardzo sobie chwalą wykorzystywanie tych materiałów do powtórek – mówi Kalbarczyk. – Co do efektywności, była rozbieżność. Uczniowie z klasy międzynarodowej mówili, że lekcje są efektywniejsze. W klasie z polską maturą była grupa, która miała problem z wykorzystaniem komputera do pisania. Twierdzili, że szybciej piszą długopisem – tłumaczy.
Nauczyciele, którzy wypróbowali nową metodę, również ją popierają. – Ja bym mogła tylko na tym pracować – mówi Anna Guldynowicz, która w "Paderewskim” uczy przedsiębiorczości.
– Dzięki temu, uczniowie, których nie ma na lekcji, mogą łatwiej nadrobić materiał – ocenia Jaco Snyman, nauczyciel języka angielskiego.
Rodzice niektórych uczniów mają jednak obawy. – W jednej z klas pojawiły się głosy, że młodzież i tak dużo czasu spędza przed komputerem i może to źle wpływać na wzrok – nie ukrywa dyrektor szkoły. – Ale nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dzisiejsze komputery zdecydowanie wpływają na pogorszenie wzroku – dodaje.
Lubelskie kuratorium przyznaje, że " Paderewski” to prawdopodobnie pierwsza szkoła, która wprowadziła takie udogodnienie. – Z mojego punktu widzenia, to jak najbardziej dobre rozwiązanie – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.
Na tym nowości w "Paderewskim” się nie kończą. Szkoła złożyła też wniosek o dotację z Unii Europejskiej. Jeśli dostanie pieniądze, w przyszłym roku wprowadzi zajęcia z laptopami również w gimnazjum. Dodatkowo nauczyciele dostaną system, dzięki któremu na własnym komputerze będą mogli podglądać, co w danej chwili robią ich uczniowie na swoich laptopach.