Tegoroczna edycja „Lato w mieście” była w Lublinie bezsprzecznie jedną z najciekawszych i najatrakcyjniejszych w historii. Dzieci i młodzież mogły przebierać w dziesiątkach propozycji: zajęciach rekreacyjno-sportowych i artystycznych, warsztatach terapeutyczno-edukacyjnych oraz uczestniczyć w półkoloniach i wycieczkach.
– Cieszę się, że kolejny raz akcja okazała się niezwykle udana. Różnorodność propozycji programowych przygotowanych przez Miasto pozwoliła na zapewnienie kompleksowej i wartościowej formy spędzania wolnego czasu. Wśród szerokiej oferty zajęć, wycieczek, warsztatów czy półkolonii każdy znalazł coś odpowiedniego do swoich zainteresowań, pasji czy predyspozycji– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. – Organizatorzy poszczególnych działań przekonali nasze młode mieszkanki i mieszkańców, że odpoczynek od nauki i zajęć lekcyjnych jest najfajniejszy, gdy jest aktywny, twórczy i pozwala na odkrywanie ciekawostek o otaczającym nas świecie. Jestem przekonana, że dzięki tej akcji wakacje w mieście były pełne atrakcji oraz emocjonujących przygód, które wypełniły czas oraz nie pozwoliły na bezczynność i nudę – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
Jak podkreśla wiceprezydent Lublina akcja „Lato w mieście”, na które w tym roku lubelski Ratusz przeznaczył ponad pół miliona złotych (więcej niż w poprzednim roku) od lat jest wsparciem dla opiekunów i rodziców dzieci wypoczywających w mieście w zapewnieniu kompleksowej i wartościowej formy spędzenia wolnego czasu.
– Najbardziej zależało nam na tym, żeby młodzi ludzie odłożyli telefony i wyszli z domów. Postawiliśmy na rekreację, integrację i budowanie relacji rówieśniczych – podkreśla wiceprezydent Lublina.
Przygotowując tegoroczną akcję Miasto opierało się na doświadczeniach z lat poprzednich i na współpracy z podmiotami, które zaoferowały atrakcje cieszące się największą popularnością.
– Niektóre z propozycji można powiedzieć, że wpisały się już na stałe w formułę akcji np. zajęcia rekreacyjno-sportowe nad wodą, program bezpłatnej nauki pływania dla dzieci „Umiem pływać”, wakacje na ściance wspinaczkowej i trampolinach czy też warsztaty artystyczne, w tym m.in. malowanie akwarelą, tworzenie własnych toreb, tworzenie zapachowych zawieszek i świec sojowych, warsztaty fotograficzne, filmowe, muzyczne i teatralne. Stałą propozycję programową stanowiły oczywiście półkolonie. Bogaty program wszechstronnie aktywizujący uczestniczki i uczestników, wyjścia do ciekawych miejsc, treningi z różnych dyscyplin sportu, nauka tańca, żaglówki, różnego rodzaju warsztaty i konkursy to tylko kilka propozycji zajęć podczas półkolonii rekreacyjno-sportowych, z których mogli skorzystać najmłodsi mieszkańcy Lublina. Na tego rodzaju półkolonie przygotowaliśmy 1400 miejsc – mówi wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W tym roku nie zabrakło także nowych propozycji. Fundacja Rozwoju Sportu przygotowała projekt „Aktywne Dziecko na Wakacjach”, który dzięki współpracy z lubelskimi klubami sportowymi umożliwił dzieciom i młodzieży aktywne spędzenie wolnego czasu i był okazją do poznania wielu dyscyplin sportowych.
– Niezwykle cennym elementem była szansa na bezpośredni kontakt z zawodnikami i trenerami z najlepszych lubelskich klubów sportowych. Z całą pewnością takie przedsięwzięcie stanowi najlepszą formę promocji aktywności sportowej, skutecznie motywuje dzieci i młodzież do uprawiania sportu i przyczynia się do wychowania sportowych talentów– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W tegorocznej edycji akcji nie zabrakło także oferty skierowanej do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Wakacyjne propozycje przygotowały Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „Iuvo”, Stowarzyszenie Otwieracz oraz Fundacja Przyszłość bez Barier. Na uczestników czekały m. in.: warsztaty rękodzielnicze, spotkania z muzyką, dogoterapia, a także przygotowane specjalnie dla osób ze spektrum autyzmu spacery i zajęcia angażujące różne zmysły. Z zajęć skorzystało 80 dzieci i młodzieży.
– Ofertę w zakresie zajęć kulturalnych wzbogaciliśmy o nowe przedsięwzięcia takie jak warsztaty edukacyjno-terapeutyczne organizowane przez Letnią Pracownię skierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, polegające na rozwoju motorycznym, koordynacji ruchowej i emocjonalnego wyrażania siebie – podkreśla wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W ramach akcji „Lato w mieście” bogatą ofertę przygotowały Młodzieżowe i Dzielnicowe Domy Kultury. MDK nr 2 zapraszał na Akademię kreatywnej zabawy, warsztaty instrumentalne oraz cykl zajęć pod tytułem: Dawni influencerzy i kreatorzy stylu w sztuce od średniowiecza po czasy współczesne.
MDK Pod Akacją zorganizował zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, gry terenowe, zabawy rekreacyjne i spacery. W zapewnienie atrakcyjnych wakacji młodzieży włączyła się także Przestrzeń Młodych: Po prostu Fajne Miejsce, która zapraszała do uczestnictwa w cyklu 10 warsztatów artystycznych i rękodzielniczych skierowanych do osób w wieku 10-30 lat.
Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszał na letnie warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, a DDK „Czuby Południowe” do uczestnictwa między innymi w warsztatach przyrodniczych z elementami survival, połączonych z zajęciami manualnymi wykorzystującymi naturalne materiały. Z kolei DDK „Bronowice” przygotował cykl warsztatów artystycznych, które rozbudzały wyobraźnię i stymulowały kreatywności młodych ludzi.
W Laboratorium Sztuki i Wizji dzieci miały okazję tworzyć zapachowe zawieszki i świece sojowe, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, filmowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych.
Do spotkań „Na wariackich papierach” zachęcał Dom Słów – Izba Drukarstwa, prowadząc cykl warsztatów, podczas których uczestniczki i uczestnicy pracowali w różnych technikach z użyciem papieru, a nawet tworzyli własny papier. Okazją do poznania muzyki z rożnych zakątków świata były Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka. Zaproszone przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej artystki i artyści zaprezentowali się podczas parad ulicznych, występów w Muszli Koncertowej, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, na Wieży Trynitarskiej, czy wieczornych koncertów kapel na lubelskim Starym Mieście. Teatr Stary w Lublinie w ramach akcji „Lato w mieście” organizował zwiedzanie Teatru i wystawy z okazji Jubileuszu 200-lecia.
Podczas tegorocznej akcji nikt na nudę narzekać nie mógł. A czy tak samo będzie podczas akcji „Zima w mieście”?
– Podobnie, jak w poprzednich latach, nie zabraknie ciekawych propozycji i będziemy się starali przygotować różnorodną ofertę, aby zaspokoić potrzeby jak największego grona odbiorców – zapewnia wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
W przyszłym roku ferie zimowe w województwie lubelskim rozpoczną się 17 lutego i potrwają do 2 marca. Pełna informacja o akcji „Zima w mieście” ukaże się pod koniec stycznia 2025 r.