Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 września 2024 r.
10:08

Lato w mieście 2024 czyli na nudę nikt narzekać nie mógł

0 0 A A

Tegoroczna edycja „Lato w mieście” była w Lublinie bezsprzecznie jedną z najciekawszych i najatrakcyjniejszych w historii. Dzieci i młodzież mogły przebierać w dziesiątkach propozycji: zajęciach rekreacyjno-sportowych i artystycznych, warsztatach terapeutyczno-edukacyjnych oraz uczestniczyć w półkoloniach i wycieczkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszę się, że kolejny raz akcja okazała się niezwykle udana. Różnorodność propozycji programowych przygotowanych przez Miasto pozwoliła na zapewnienie kompleksowej i wartościowej formy spędzania wolnego czasu. Wśród szerokiej oferty zajęć, wycieczek, warsztatów czy półkolonii każdy znalazł coś odpowiedniego do swoich zainteresowań, pasji czy predyspozycji– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. – Organizatorzy poszczególnych działań przekonali nasze młode mieszkanki i mieszkańców, że odpoczynek od nauki i zajęć lekcyjnych jest najfajniejszy, gdy jest aktywny, twórczy i pozwala na odkrywanie ciekawostek o otaczającym nas świecie. Jestem przekonana, że dzięki tej akcji wakacje w mieście były pełne atrakcji oraz emocjonujących przygód, które wypełniły czas oraz nie pozwoliły na bezczynność i nudę – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Jak podkreśla wiceprezydent Lublina akcja „Lato w mieście”, na które w tym roku lubelski Ratusz przeznaczył ponad pół miliona złotych (więcej niż w poprzednim roku) od lat jest wsparciem dla opiekunów i rodziców dzieci wypoczywających w mieście w zapewnieniu kompleksowej i wartościowej formy spędzenia wolnego czasu.

– Najbardziej zależało nam na tym, żeby młodzi ludzie odłożyli telefony i wyszli z domów. Postawiliśmy na rekreację, integrację i budowanie relacji rówieśniczych – podkreśla wiceprezydent Lublina.

Przygotowując tegoroczną akcję Miasto opierało się na doświadczeniach z lat poprzednich i na współpracy z podmiotami, które zaoferowały atrakcje cieszące się największą popularnością.

– Niektóre z propozycji można powiedzieć, że wpisały się już na stałe w formułę akcji np. zajęcia rekreacyjno-sportowe nad wodą, program bezpłatnej nauki pływania dla dzieci „Umiem pływać”, wakacje na ściance wspinaczkowej i trampolinach czy też warsztaty artystyczne, w tym m.in. malowanie akwarelą, tworzenie własnych toreb, tworzenie zapachowych zawieszek i świec sojowych, warsztaty fotograficzne, filmowe, muzyczne i teatralne. Stałą propozycję programową stanowiły oczywiście półkolonie. Bogaty program wszechstronnie aktywizujący uczestniczki i uczestników, wyjścia do ciekawych miejsc, treningi z różnych dyscyplin sportu, nauka tańca, żaglówki, różnego rodzaju warsztaty i konkursy to tylko kilka propozycji zajęć podczas półkolonii rekreacyjno-sportowych, z których mogli skorzystać najmłodsi mieszkańcy Lublina. Na tego rodzaju półkolonie przygotowaliśmy 1400 miejsc – mówi wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

W tym roku nie zabrakło także nowych propozycji. Fundacja Rozwoju Sportu przygotowała projekt „Aktywne Dziecko na Wakacjach”, który dzięki współpracy z lubelskimi klubami sportowymi umożliwił dzieciom i młodzieży aktywne spędzenie wolnego czasu i był okazją do poznania wielu dyscyplin sportowych.

 – Niezwykle cennym elementem była szansa na bezpośredni kontakt z zawodnikami i trenerami z najlepszych lubelskich klubów sportowych. Z całą pewnością takie przedsięwzięcie stanowi najlepszą formę promocji aktywności sportowej, skutecznie motywuje dzieci i młodzież do uprawiania sportu i przyczynia się do wychowania sportowych talentów– mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

W tegorocznej edycji akcji nie zabrakło także oferty skierowanej do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Wakacyjne propozycje przygotowały Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Potrzebujących Wsparcia „Iuvo”, Stowarzyszenie Otwieracz oraz Fundacja Przyszłość bez Barier. Na uczestników czekały m. in.: warsztaty rękodzielnicze, spotkania z muzyką, dogoterapia, a także przygotowane specjalnie dla osób ze spektrum autyzmu spacery i zajęcia angażujące różne zmysły. Z zajęć skorzystało 80 dzieci i młodzieży.

– Ofertę w zakresie zajęć kulturalnych wzbogaciliśmy o nowe przedsięwzięcia takie jak warsztaty edukacyjno-terapeutyczne organizowane przez Letnią Pracownię skierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, polegające na rozwoju motorycznym, koordynacji ruchowej i emocjonalnego wyrażania siebie – podkreśla wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

W ramach akcji „Lato w mieście” bogatą ofertę przygotowały Młodzieżowe i Dzielnicowe Domy Kultury. MDK nr 2 zapraszał na Akademię kreatywnej zabawy, warsztaty instrumentalne oraz cykl zajęć pod tytułem: Dawni influencerzy i kreatorzy stylu w sztuce od średniowiecza po czasy współczesne.

MDK Pod Akacją zorganizował zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, gry terenowe, zabawy rekreacyjne i spacery. W zapewnienie atrakcyjnych wakacji młodzieży włączyła się także Przestrzeń Młodych: Po prostu Fajne Miejsce, która zapraszała do uczestnictwa w cyklu 10 warsztatów artystycznych i rękodzielniczych skierowanych do osób w wieku 10-30 lat.

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszał na letnie warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym, a DDK „Czuby Południowe” do uczestnictwa między innymi w warsztatach przyrodniczych z elementami survival, połączonych z zajęciami manualnymi wykorzystującymi naturalne materiały. Z kolei DDK „Bronowice” przygotował cykl warsztatów artystycznych, które rozbudzały wyobraźnię i stymulowały kreatywności młodych ludzi.

W Laboratorium Sztuki i Wizji dzieci miały okazję tworzyć zapachowe zawieszki i świece sojowe, wziąć udział w warsztatach fotograficznych, filmowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych.

Do spotkań „Na wariackich papierach” zachęcał Dom Słów – Izba Drukarstwa, prowadząc cykl warsztatów, podczas których uczestniczki i uczestnicy pracowali w różnych technikach z użyciem papieru, a nawet tworzyli własny papier. Okazją do poznania muzyki z rożnych zakątków świata były Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka. Zaproszone przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej artystki i artyści zaprezentowali się podczas parad ulicznych, występów w Muszli Koncertowej, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, na Wieży Trynitarskiej, czy wieczornych koncertów kapel na lubelskim Starym Mieście. Teatr Stary w Lublinie w ramach akcji „Lato w mieście” organizował zwiedzanie Teatru i wystawy z okazji Jubileuszu 200-lecia.

Podczas tegorocznej akcji nikt na nudę narzekać nie mógł. A czy tak samo będzie podczas akcji „Zima w mieście”?

– Podobnie, jak w poprzednich latach, nie zabraknie ciekawych propozycji i będziemy się starali przygotować różnorodną ofertę, aby zaspokoić potrzeby jak największego grona odbiorców – zapewnia wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

W przyszłym roku ferie zimowe w województwie lubelskim rozpoczną się 17 lutego i potrwają do 2 marca. Pełna informacja o akcji „Zima w mieście” ukaże się pod koniec stycznia 2025 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony
ZDROWIE

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Placówka propaguje karmienie piersią oraz szkoli personel w skutecznym wspieraniu ciężarnych.

Adam Bartoś
DO USŁYSZENIA
7 grudnia 2024, 19:00

Lublin Blues Session: dwa koncerty jednego dnia

15. edycja Lublin Blues Session to dwa koncerty. Jeden promujący album Gitara marzeń, a drugi: W kraju poetów. Kiedy? Już na początku grudnia.

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”
DO CELU
galeria

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”

Na strzelnicy lubelskiego Klubu Strzeleckiego „Snajper” zawodnicy rywalizowali o Puchar Niepodległości. Do tarczy mierzyło się 150 zawodników.

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym
koncert
22 listopada 2024, 19:00

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym

Kraków Street Band powraca do Lublina! Po doskonale przyjętej płycie “Czekanie” i hucznie obchodzonym 10-leciu, muzycy biorą na warsztat nowe piosenki i między innymi ten materiał będzie można usłyszeć na koncercie 22 listopada (piątek) w lubelskim Teatrze Starym.

Świdnik Jazz Festival
MUZYKA

Świdnik Jazz Festival: kto wystąpi w tym roku?

Ostatni weekend listopada zapowiada się wyjątkowo jazzowo. Przed nami już XIX edycja Świdnik Jazz Festival.

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

Nie ma mocnych na ChKS Chełm, PZL Leonardo Avia zawiodła kibiców

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0. To ósma wygrana drużyny Krzysztofa Andrzejewskiego.

Maurycy Zamoyski
Historia

To jeden z ojców naszej niepodległości

Nie piastował ważnych stanowisk, choć dla zwolenników monarchii mógł być nawet kandydatem na króla. Wystartował za to w wyborach prezydenckich i przegrał w starciu z Gabrielem Narutowiczem. Poznajmy historię hrabiego Maurycego Zamoyskiego, jednej z najbogatszych osób w tej części Europy.

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

W ostatniej kolejce w tym roku Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z Life Style Catering Arką Gdynia 5:82. Była to piąta z rzędu porażka ekipy trenera Andrzeja Kozaka.

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina
W KUCHNI

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina

Lepiej raz do roku niż wcale. W dzień św. Marcina podaje się gęś, polaną aromatycznym sosem. W Polsce trwa akcja „Gęsina na św. Marcina”, a my mamy dla was sprawdzone przepisy na pyszne dania.

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?
Przyda się sweter

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?

4 ulice, 29 budynków i cały dzień bez wody. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwę w dostawie ciepła. Mieszkańcy Węglina przez cały dzień nie będą mieli ciepłej wody i ogrzewania.

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0

LZS Sielczyk rozbił Sokoła, 57-letni trener na boisku i 51 bramek w ostatniej kolejce bialskiej okręgówki

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0. Co ciekawe, na boisku musiał się pojawić nawet... 57 letni trener gości Andrzej Zarzycki.

Lutnia Piszczac pokonała na wyjeździe Orła Czemierniki

Lutnia Piszczac utrzymała drugie miejsce po wygranej z Orłem Czemierniki

W ostatniej kolejce Orzeł Czemierniki przegrał z Lutnią Piszczac 2:4, chociaż gospodarze po 33 minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm
11 LISTOPADA
galeria

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm

Jesteśmy tu po to, by oddać hołd naszym bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności i niepodległość Rzeczpospolitej. Jesteśmy tu również po to, aby podziękować ojcom niepodległości – mówił wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy
TEATR ANDERSENA
16 listopada 2024, 17:00
film

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy

Spektakl oparty na motywach scenariusza „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Do zobacvzenia w sobotę i w niedzielę w Teatrze Andersena.

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili
Święto Niepodległości
galeria

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili

To hasło 9. już edycji Lubelskiego Biegu Niepodległości. Wydarzenie do Ogrodu Saskiego przyciągnęło w poniedziałkowy poranek setki uczestników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

189,00 zł

Różne -> Sprzedam

silnik elektryczny

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

wóz platforma drewniana

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Komunikaty