Nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki 2018 w Krakowie otrzymał Karol Pomykała, asystent na Wydziale Artystycznym UMCS. Konkursowe jurry doceniło jego pracę „Jeden kierunek | One Direction”
To jest zderzenie tradycji z nowoczesnością. Grafika wykonana w tradycyjnej technice, jaką jest linoryt, jest połączona z technologią wirtualnej rzeczywistości – tłumaczy Karol Pomykała.
Instalacja przedstawia szereg powtarzanych w nieskończoność postaci pozbawionych cech indywidualnych. Ale nie ogranicza się do zawieszonej na ścianie grafiki. Oglądający ją widz po włożeniu okularów VR może stać się częścią obrazu i wejść w jego głąb za pomocą specjalnej animacji.
„Pozwala to odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki” – czytamy w uzasadnieniu jury.
– Sama tematyka pracy jest bardzo szeroka. Dotyka społeczeństwa i wszystkiego, co obserwuję. Dotyczy jednostki, która stoi w rozkroku między indywidualizmem i konformistycznymi problemami. Porusza problem komercji i mediów społecznościowych, które zmuszają nas, abyśmy mieli konkretne poglądy i podążali w jednym kierunku – wyjaśnia Pomykała.
Jak zdradza, po wnikliwym wpatrzeniu się w obraz, w tłumie można znaleźć ukryte dwie postaci oderwane od ziemi
Wykonanie grafiki zajęło mu prawie cztery miesiące. – Technika linorytu jest trudna i czasochłonna. Każdą linię trzeba wyciąć w linoleum, a następnie odbić. Ale w grafice czuję się pewnie i tu nic nie było w stanie mnie zaskoczyć. Gorzej było w przypadku tworzenia animacji 3D, sporo problemów miałem ze znalezieniem odpowiedniej aplikacji, która umożliwiałaby widzom jej obejrzenie – mówi grafik.
Jego pracę, wraz z ponad 250 innymi prezentowanymi podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018, można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Ekspozycja będzie czynna do 26 sierpnia.
– Ta instalacja będzie częścią mojego doktoratu i na pewno chciałbym ją eksponować w Lublinie, choć jeszcze nie wiem kiedy – zapowiada artysta.
Karol Pomykała ukończył studia na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom uzyskał w Zakładzie Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szymanowicza. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Wypukłodruku na UMCS w Lublinie oraz jako Art Director w Saatchi & Saatchi w Warszawie. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową, zwłaszcza linorytem, grafiką projektową i reklamową. Pod jego kierunkiem studenci grafiki UMCS stworzyli największy drzeworyt w Polsce z okazji 150. rocznicy urodzin patronki uczelni, Marii Curie-Skłodowskiej.