We wrześniu rozpocznie prace kolegium doradcze, które zajmie się opracowaniem koncepcji merytorycznej i wystawienniczej Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej
Wszystkie osoby, które zaprosiliśmy do współpracy wyraziły na to zgodę – podkreśla Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego, którego nowa placówka ma być oddziałem. – Pomogą nam we wskazaniu zakresu merytorycznego i obszarów, jakim nowe będzie się zajmowało. Pierwsze posiedzenie rady odbędzie się we wrześniu.
Trwają już poszukiwania eksponatów, które znajdą się w nowej instytucji. Lada moment rozpoczną się prace projektowe nad przystosowaniem budynku przy pl. Litewskim 3 do potrzeb muzealnych.
– Żeby mogło tam zacząć funkcjonować muzeum, potrzebna jest duża inwestycja, która pozwoli dostosować obiekt do tego celu. O jakiej kwocie mowa będziemy wiedzieli po wykonaniu ekspertyz archeologicznych i konstruktorskich. Jeśli będziemy mieli na to środki, to w ciągu dwóch lat będziemy w stanie przygotować dokumentację projektową – dodaje Mieczkowska.
O konkretnej dacie otwarcia nowej placówki muzealnej dyrektor Muzeum Lubelskiego nie chce jeszcze mówić.
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku ministerstwo przekazało ponad 10,7 mln zł na odkupienie Pałacu Lubomirskich od UMCS. Uczelnia zastrzegła sobie możliwość korzystania z obiektu do końca roku akademickiego 2018/2019. Dotrzymanie tego terminu stoi jednak pod znakiem zapytania, bo uczelnia wciąż nie ogłosiła przetargu na budowę nowej siedziby Wydziału Politologii, która ma powstać na terenie tzw. kampusu zachodniego przy ul. Głębokiej.
– Jeżeli uniwersytet nie zdąży na czas, to nie powinno być problemu, by został tam dłużej. Będziemy w trakcie prac projektowych, więc możliwe będzie przedłużenie terminu – stwierdza Katarzyna Mieczkowska.