Najpierw wielki piknik na lubelskim Starym Mieście. Potem setki doświadczeń, pokazów i wystaw.
Cztery poprzednie edycje festiwalu gromadziły tysiące uczniów, nauczycieli i mieszkańców naszego regionu. Tym razem nie będzie gorzej. Bo i okazja na zobaczenie najnowszych osiągnięć lubelskich naukowców jest niepowtarzalna.
- Każdy będzie mógł stanąć z nauką oko w oko. Każdy, kto zdąży się zapisać - mówi Anna Gosik z biura festiwalu. Na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy zaklepane jest 26 tys. z 40 tys. miejsc. Nie ma już wejściówek na większość pokazów w laboratoriach: fizycznych, chemicznych czy medycznych. Ale ciągle można się zgłaszać na doświadczenia informatyczne, pokazy techniczne, wykłady i projekcje filmów.
Zapisy potrwają jeszcze tydzień. - Czekamy na nauczycieli, którzy przyjdą z całymi klasami, ale też na samych uczniów i mieszkańców naszego regionu - tłumaczy Gosik.
- My już jesteśmy zapisani - wyjaśnia Lucyna Tokarzewska, dyrektor Gimnazjum nr 17 w Lublinie. - Co roku gościmy na festiwalu. To świetna zabawa a jednocześnie pożyteczna lekcja dla naszych uczniów.
- Nasze dzieci rok temu były, w tym też pewnie pójdą - mówi Dorota Lorenc ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. - Choć na razie nie mamy rezerwacji. Rozejrzymy się za czymś ciekawym w tym tygodniu.
Festiwal startuje 20 września. Dzień później naukowcy z całego Lublina przyjadą na Stare Miasto - na Piknik Naukowy. Każdy będzie mógł przyjść i poczuć przedsmak tego, co lubelscy naukowcy zaprezentują w kolejnych dniach.
A będzie tego sporo. Politechnika Lubelska m.in. pokaże zastosowania plazmy i światłowodów. UMCS znów szykuje bijące rekordy popularności pokazy fizyczne i chemiczne, a także spektakle teatralne.
Uniwersytet Przyrodniczy rozłoży na czynniki pierwsze glebę i wodę. Uniwersytet Medyczny pokaże najnowsze techniki terapeutyczne i badania, np. mózgu. A w KUL będzie można dowiedzieć się m.in., jak niewidomi widzą świat oraz jak leczono w starożytności. Nowością będzie Jarmark Wiedzy w Uniwersytecie Medycznym (25 września).
Zakończenie festiwalu będzie połączone z obchodami Europejskiej Nocy Naukowców. Tym razem na miejsce zakończenia imprezy wybrano dziedziniec Zamku Lubelskiego, który właśnie został otwarty po prawie dwuletnim remoncie.