Lublin

12 listopada 2018 r.
20:03

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Zagęszczenie sieci Lubelskiego Roweru Miejskiego i uzupełnienie jej o pojazdy elektryczne proponują działacze Porozumienia Rowerowego. Aktywiści przekazali prezydentowi swoje sugestie dotyczące tego, jak powinien być zorganizowany następny system publicznych rowerów mający zastąpić ten, który działa obecnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Automatyczne wypożyczalnie pojawiły się w Lublinie w 2014 r. i szybko zdobyły popularność. Od tamtej pory podwoiła się liczba rowerów i stacji, w których można je wypożyczać i oddawać.

Dziś mamy 951 pojazdów, 97 wypożyczalni i nieco czasu, żeby pomyśleć nad tym, jak powinien wyglądać następca używanego dzisiaj systemu, który będzie dzierżawiony przez firmę Nextbike tylko do końca przyszłego roku.

– Już dziś chcemy podzielić się kilkoma uwagami, które warto uwzględnić – piszą do prezydenta Lublina działacze Porozumienia Rowerowego.

• Pierwsza z uwag dotyczy planowania. Aktywiści chcą, żeby miejscy urzędnicy, zanim podejmą decyzje, przyjrzeli się systemom w różnych miastach, także tam, gdzie rower można zostawić w dowolnym miejscu, a nie tylko w specjalnej stacji. Działacze sugerują także zakup kilku stacji z rowerami elektrycznymi, które miałyby służyć do podjeżdżania pod górę, np. z ul. Zamojskiej na pl. Wolności. Proponują ponadto wyposażenie systemu w kilka rowerów towarowych.

• Kolejne sugestie dotyczą rozmieszczenia wypożyczalni. – Naszym zdaniem stacje nie są obecnie ustawione w sposób optymalny – pisze do prezydenta Porozumienie Rowerowe i zwraca uwagę na to, że jedne stacje mają mniej niż 2 tys. wypożyczeń w ciągu roku, podczas gdy najbardziej popularna ma dziesięciokrotnie więcej.

• Porozumienie proponuje podział miasta na trzy strefy. W centrum (strefa I) odległość między stacjami miałaby być nie większa niż 200 m, na gęsto zaludnionych terenach poza ścisłym centrum oraz wzdłuż głównych tras (strefa II) stacje miałyby być rozstawione co 500 m. Pozostałe stałyby nie dalej niż 1 km od strefy II. – Oznacza to potrzebę rozbudowy systemu o ok. 20 stacji, z czego minimum 7 zlokalizowanych w centrum – wyliczają działacze, którzy sugerują również podwojenie liczby dostępnych zamków na najpopularniejszych stacjach.

• W liście do prezydenta znalazła się też prośba o lepsze wyposażenie jednośladów. Działacze chcą wygodniejszych kierownic, lepszego przystosowania pojazdów do potrzeb ludzi mających ponad 195 cm wzrostu, wyposażenia każdej stacji w pompkę oraz postawienia na rowery siedmiobiegowe, które bardziej się sprawdzają w pagórkowatym Lublinie. Proszą również o lepszy nadzór nad stanem technicznym rowerów i wyznaczenie osób, które będą za to odpowiadały. Wytykają, że od kilku miesięcy mapa pokazuje tylko jeden dostępny tandem, chociaż zgodnie z umową powinno być ich dziesięć. Aktywiści sugerują ponadto, by rower był automatycznie blokowany, jeśli jakiś użytkownik zgłosi jego usterkę.

Propozycji jest więcej, ale Ratusz na razie nie odnosi się konkretnie do każdej z nich. Podtrzymuje tylko to, co w kampanii wyborczej obiecywał prezydent: będą również rowery elektryczne.

Czasu na wymyślenie nowego systemu jest jeszcze dużo, chociaż umowa z firmą Nextbike wygasa z końcem przyszłego roku. Dlaczego? Lubelski Rower Miejski powinien działać o rok dłużej, bo takie są warunki unijnego dofinansowania. – Okazuje się, że trwałość projektu powinna być zachowana do końca 2020 r. – przyznaje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Oznacza to, że rowery muszą wytrzymać jeszcze dwa lata. Dodajmy, że są one własnością miasta, które zapłaciło za jednoślady i komplet wypożyczalni prawie 10 mln zł (z tego 1,4 mln z Unii Europejskiej) a operator systemu płaci miastu roczny czynsz dzierżawny w wysokości 91,4 tys. zł.

Co się stanie z rowerami po 2020 r.? Decyzji jeszcze nie ma, ale działacze Porozumienia Rowerowego podpowiadają Ratuszowi, żeby nie wyrzucał tych pojazdów, tylko je wyremontował i przekazał np. szkołom lub domom dziecka.

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty