W sobotę z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaświecił się na niebiesko. Był też występ iluzjonisty i koncert zespołu Pozytyvni.pl. 9 kwietnia będzie można skorzystać z porad m.in. psychologa i logopedy.
"Dzieci z autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują ich zachowań, nie potrafią ich zrozumieć, odrzucają je." – czytamy na stronie internetowej Fundacji Jaś i Małgosia, organizatora kampanii „Polska na niebiesko" pod hasłem "Autyzm. Poznaj zanim ocenisz". W sobotę w kilkuset miastach w Polsce miał miejsce finał tej kampanii.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Wstępna diagnoza jest kluczowa. Tymczasem jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację JiM Narodowy Fundusz Zdrowia bez planu wydaje pieniądze na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem. Są województwa np. kujawsko-pomorskie czy też opolskie, które w 2015 r. nie otrzymały na ten cel ani złotówki. W innych częściach kraju np. w województwie mazowieckim NFZ przeznaczył na to 7 mln zł. W Lubelskiem było to 2,06 mln zł.
– Wiemy, że rodzice odbijają się od ściany – pisze we wstępie do wspomnianego raportu Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM. – Że gdy przychodzą do lekarza rodzinnego zaniepokojeni rozwojem dziecka, to trzy czwarte lekarzy odsyła ich do domu. Wtedy, kiedy liczy się każdy dzień, gdy każdy dzień bez terapii to stracona szansa na samodzielność. Wtedy lekarze mówią rodzicom: „on jeszcze z tego wyrośnie”, albo „to normalne, proszę nie panikować”. A to jest właśnie moment kiedy panikować trzeba!
W lubelskie obchody Światowego Dzień Świadomości Autyzmu (poza wydarzeniami na pl. Teatralnym) włączył się też Dom Słów (ul. Żmigród) miała miejsce promocja książki "Codzień". Otwarta została też Instalacja Artystyczna podsumowująca projekt "Składanie świata".
Na sobotę rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z logopedą, psychologiem i pedagogiem. Zapisy są przyjmowane pod numerem telefonu 884 355 955.