Politechnika Lubelska otwiera Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, a Uniwersytet Medyczny kończy remont rektoratu. W rozbudowę bazy dydaktycznej inwestuje większość lubelskich uczelni.
- Każda uczelnia techniczna musi mieć zaplecze laboratoryjno-badawcze. Już na początku lat 70. widziano taką potrzebę, od samego powstania uczelni były plany budowy takiego obiektu. Dopiero teraz udało się je zrealizować - mówi Mieczysław Hasiak, kanclerz Politechniki Lubelskiej.
- Pomieszczenia są jeszcze puste, ale sprzęt jest już w Lublinie. Na razie przechowujemy go poza uczelnią. Czekamy, aż wykonawca poprawi zgłoszone przez nas usterki i przystąpimy do wyposażania centrum - mówi kanclerz Hasiak. - Trafi tu w sumie kilkaset urządzeń, od silnika lotniczego po tunel aerodynamiczny o długości 15 metrów, czy potężne centrum obróbcze.
W centrum znajdzie się m. in. laboratorium badań samochodowych i rekonstrukcji wypadków, automatyki przemysłowej, elektrotechnologii w przemyśle rolno-spożywczym, czy przetwarzania i użytkowania energii ze źródeł odnawialnych. Na dachu, z którego rozciąga się malowniczy widok na centrum Lublina, a także nowy stadion przy ul. Krochmalnej zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaniczne i solary. Pozwolą one pozyskać część energii potrzebnej do zasilania budynku.
Budowa Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii ruszyła w 2010 roku. Inwestycja kosztowała blisko 79 mln zł, z czego ponad 68 mln pochodziło z dotacji unijnej.
Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego Uniwersytet Medyczny zakończył gruntowny remont rektoratu przy Al. Racławickich. Obiekt, który uczelnia zajmuje od 1990 r., takiej modernizacji nie przechodził od lat.
- Budynek został ocieplony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano windę, wytyczono też nowe miejsca parkingowe z wydzielonymi stanowiskami dla rowerów. A na tyłach powstał ogród rekreacyjny dla studentów - wylicza Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni.
Uniwersytet Medyczny prowadzi też remont Collegium Pathologicum. Trwa również budowa Ośrodka Medycyny Doświadczalnej.
Katolicki Uniwersytet Lubelski od października będzie dysponował nowym obiektem w Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli. Uczelni zostanie przekazany budynek inżynierii materiałowej, wybudowany przez miasto za unijne pieniądze. W Lublinie najbliżej terminu oddania do użytku nowa część Collegium Jana Pawła II.
- Pomieszczenia są już gotowe, ale jeszcze niewyposażone. Zajęcia rozpoczną się tu najprawdopodobniej od drugiego semestru - mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.
Do końca roku powinny potrwać prace przy budowie Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej. Powstanie tam 11 laboratoriów weterynaryjnych, a pięć istniejących pracowni zostanie zmodernizowanych. Zajmą się one m. in. badaniami in vitro i mikroskopią elektronową.