Trzy lubelskie uczelnie już nie rejestrują elektronicznie kandydatów na studia. To Politechnika Lubelska, KUL oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Kandydaci szturmują biotechnologię, inżynierię biomedyczną i prawo. UMCS kończy rekrutację dziś o północy.
– Kierunki najczęściej wybierane przez kandydatów to: biotechnologia, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska, turystyka i rekreacja, transport, weterynaria - dodaje.
– Wybrałam dietetykę i technologię żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym - mówi Karolina Rodak, tegoroczna maturzystka - Matura poszła mi bardzo dobrze, więc mam nadzieję, że się dostanę. Gdyby jednak tak się nie stało, to po prostu przez rok będę robić coś dla siebie i znowu spróbuję.
Rekrutacja na studia na Politechnice Lubelskiej
Dzień wcześniej zakończyła elektroniczną rejestrację Politechnika Lubelska. W systemie uczelni zarejestrowało się 4 860 osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria biomedyczna.
– Trudno już teraz podsumować rekrutację, gdyż zakończył się dopiero jej pierwszy etap - tłumaczy rzeczniczka uczelni Iwona Czajkowska-Deneka.
Jeszcze nie wiadomo dokładnie ile osób jest na danym kierunku studiów i czy na politechnice będzie II tura rekrutacji.
– Aktualnie możemy powiedzieć tylko o zainteresowaniu młodzieży naszą ofertą edukacyjną i to też z pewnym dystansem, ponieważ wiadomo, że kandydaci rejestrują się zazwyczaj na kilka kierunków – dodaje.
Rekrutacja na studia na UMCS
– 12 lipca ogłosimy listy rankingowe popularności poszczególnych kierunków i listy osób zakwalifikowanych na studia - mówi rzecznik prasowy UMCS Magdalena Kozak-Siemińska.
– Kolejne pojawią się 19 lipca, bo między 15 a 17 lipca kandydaci będą składać dokumenty.
16 414 osób (dane z 4 lipca) zarejestrowało się na studia I stopnia w UMCS (w tym studia jednolite magisterskie) prowadzonych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na razie najwięcej z nich wybrało prawo, finanse z rachunkowością, bezpieczeństwo wewnętrzne, psychologię. Ale w przeliczeniu na jedno miejsce najwięcej osób będzie walczyło o indeks na bezpieczeństwie narodowym i logistyce (ponad 11 osób), psychologii, bezpieczeństwie wewnętrznym, jazzie z muzyką estradową, finansach z rachunkowością (ponad 6 kandydatów).
– Na razie, mimo niżu demograficznego, optymistycznie spoglądamy na wyniki rekrutacji. Dużym powodzeniem cieszą się nowe kierunki studiów. Zarówno te, które zostały uruchomione w zeszłym roku akademickim (m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne, gospodarka przestrzenna czy nowa specjalność na chemii - chemia kryminalistyczna), jak i te na które po raz pierwszy przeprowadzany jest nabór (bezpieczeństwo narodowe czy logistyka) – dodaje Kozak-Siemińska.
Rekrutacja na studia na KUL
– W tym roku uczelnia zaproponowała studentom 62 kierunki, zarówno w Lublinie jak i na wydziałach zamiejscowych - mówi rzecznik prasowy KUL Lidia Jaskuła. - Obecnie w systemie zarejestrowanych jest około 5 tys. kandydatów. Uczelnia oferuje 3585 miejsc. Nowością w tym roku jest kierunek teksty kultury i animacji sieci.