Z bezpłatnych badań lekarskich będą mogli skorzystać pierwszoklasiści lubelskich gimnazjów. Ci z wysokim ryzykiem cukrzycy typu II będą na dwa lata objęci darmowym wsparciem specjalistów. Organizatorzy akcji alarmują: ze zdrowiem młodzieży jest bardzo źle.
Ponad 80 proc. przebadanych w Lublinie nastolatków miało nieprawidłową postawę ciała. U 68,2 proc. wydolność fizyczną organizmu oceniono jako dostateczną lub gorszą. Więcej niż co piąte dziecko (22,8 proc.) w tym wieku ma nadwagę lub otyłość. 17 proc. miało podwyższone ciśnienie tętnicze, 16,5 proc. przebadanych znalazło się w grupie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu II. A złą ostrość widzenia wykryto u blisko 12 proc. nastolatków, którzy nie są pod opieką okulisty.
Takimi alarmującymi danymi z zeszłorocznej akcji zachęcali wczoraj do skorzystania z bezpłatnych badań przesiewowych organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Będzie mogło z niego skorzystać prawie 3 tys. pierwszoklasistów ze wszystkich gimnazjów w Lublinie.
Trwające 20 minut badania wykonywane na terenie szkoły będą obejmować wydolność krążeniowo-oddechową, masę ciała i jego skład, prawidłowość postawy oraz ocenę ostrości widzenia. Do przeprowadzenia takiej diagnostyki konieczna jest zgoda rodziców.
Dzieci, które zostaną zaliczone do grupy szczególnego ryzyka będą mogły skorzystać z dwuletniego, bezpłatnego programu indywidualnej opieki m.in. pod kontrolą dietetyka, psychologa, czy specjalisty od aktywności ruchowej. W dwóch poprzednich edycjach akcji taką opiekę zaoferowano prawie 500 gimnazjalistom z Lublina.
Program PoZdro! jest realizowany przez Fundację Medicover także w Warszawie, Wrocławiu i Gdyni. Organizatorzy spodziewają „wyciągnąć” z grupy ryzyka około półtora tysiąca osób.
Dodajmy, że w zeszłym roku to właśnie w Lublinie odnotowano najwyższy z wymienionych miast odsetek (6 proc.) uczniów, którzy nie byli w stanie dokończyć testu sprawnościowego. Test był odpowiednikiem... wejścia po schodach na czwarte piętro.