Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2016 r.
10:07

Lublin chce dopłacać do paneli słonecznych. Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 14 A A
To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne
To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne

Miasto planuje uruchomić dopłaty dla osób montujących na domach jednorodzinnych panele wytwarzające prąd z energii słonecznej. Dopłata ma pokryć 65 proc. kosztów. Taka instalacja umożliwi właścicielom domów... sprzedaż prądu do sieci energetycznej. Chętni już mogą się zgłaszać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy da się wytwarzać tyle prądu, ile się zużywa? – To możliwe – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska, dyrektor Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta.

Nie oznacza to jednak, że mając na dachu panele możemy włączyć lodówkę, pralkę i nic za to nie płacić. Zapłacimy i tak, choćby dlatego, że instalacja nie wytwarza energii w nocy, a przecież wtedy oświetlamy domy. Pamiętać trzeba i o tym, że w pochmurne dni, jesienią i zimą, wydajność paneli spada do 30 proc. A poza tym w rachunku mamy nie tylko należność za prąd, ale i opłatę przesyłową, której już nie unikniemy.

Chociaż na darmowy prąd liczyć nie można, to na oszczędności, owszem, tak. Te oszczędności to różnica między kosztem kupowanej przez nas energii, a tym ile dostaniemy za sprzedany do sieci prąd wytworzony na naszym dachu. Niestety nie możemy sprzedać więcej, niż kupujemy. A kupować będziemy i tak drożej, niż sprzedawać. Ale i tak wydatek na panele powinien się zwrócić w ciągu kilku lat.

Przyjmuje się, ze dla domu jednorodzinnego najbardziej odpowiednia jest instalacja o mocy 3kW, która zajmuje na dachu (nie może być w cieniu) ok. 20 mkw. Koszt takiej instalacji waha się od 18 tys. do 24 tys. zł netto. Dzięki dopłatom z miejskiej kasy właściciel domu musiałby wyłożyć tylko 35 proc. tej kwoty. – Chcielibyśmy objąć dopłatami ok. 600 domów – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

To, czy system dopłat ruszy, nie jest jeszcze stuprocentowo pewne. Wszystko zależy od tego, czy miasto uzyska na ten cel unijną dotację. Jeśli ją zdobędzie, to instalacje będą montowane w latach 2017-18. Mimo to nabór ankiet od zainteresowanych mieszkańców rozpoczął się już teraz i potrwa do 29 lutego. – Chcemy wiedzieć, jakie będzie zainteresowanie – wyjaśnia Jędrzejewska-Kozłowska.

Do programu mogą się zgłaszać wyłącznie, które są zameldowane w Lublinie i spełniają kilka dodatkowych kryteriów. – Nie mają żadnych zaległości finansowych na rzecz gminy z tytułu należności podatkowych, opłat za wywóz odpadów, opłat za pobór wody itp., a ich gospodarstwa domowe zużywają co najmniej 2 000 kWh energii elektrycznej rocznie – wyjaśnia Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Ankiety, które należy wypełnić dostępne są na stronie lublin.eu, a składać można je w Biurze Zarządzania Energią (Zana 38, pokój 319) albo w Biurach Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Jagiełły 10, Kleeberga 12a, pl. Łokietka 1, Pocztowa 1, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Żywnego 8).

– Wnioskodawcy, których ankiety zostały zweryfikowane pozytywnie, po podpisaniu umowy z gminą pokrywają koszt wykonania dokumentacji technicznej – informuje Bobowska. Tu ryzyko spada na mieszkańców, bo jeśli Ratusz zdobędzie unijną dotację, to miasto zwróci dwie trzecie kosztów dokumentacji. Jeśli dotacji nie będzie, to właściciel domu nie ma co liczyć na zwrot.

Przed montażem instalacji właściciel domu będzie musiał zawrzeć z miastem umowę użyczenia dachu, a same panele przez pięć lat będą własnością miasta. Potem zostaną przekazane właścicielowi nieruchomości. Żywotność paneli to ok. 25 do 35 lat, przy czym po ich zdolność wytwarzania może spaść o maksymalnie 10 proc., a po 25 latach spadek nie powinien przekroczyć 25 proc.

Pozostałe informacje

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty