Powraca sprawa sprzedaży Kościołowi katolickiemu miejskich działek na Rudniku za 10 proc. ceny. Przy Dożynkowej stanąć ma kościół, przy Narcyzowej dom opieki. W razie przeznaczenia ziemi na inny cel kuria będzie musiała zwrócić udzieloną przez miasto zniżkę.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Ta sprawa we wrześniu rozpalała emocje mieszkańców rejonu ul. Dożynkowej. Właśnie wtedy do Rady Miasta trafił pierwszy projekt uchwały zezwalającej na sprzedaż ziemi na rzecz Archidiecezji Lubelskiej z zastosowaniem 90-proc. bonifikaty. Ostro zaprotestowała przeciw temu część mieszkańców.
– Chcemy tam żłobka, przedszkola, szkoły – tłumaczyła dziennikarzom Justyna Budzyńska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Ponikwoda. A już następnego dnia prezydent obiecał, że szkoła powstanie, ale obok. Obietnica padła dzień przed planowanym głosowaniem w Radzie Miasta, ale do głosowania ostatecznie nie doszło. Prezydent wycofał projekt na prośbę klubu radnych Platformy Obywatelskiej, którzy chcieli, by w akcie notarialnym znalazł się zapis, że Kościół będzie musiał oddać przyznaną zniżkę, jeśli przeznaczy ziemię na inny cel.
– Archidiecezja Lubelska złożyła takie oświadczenie – mówi Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. Stosowny zapis ma się znaleźć w akcie notarialnym. Złożone przez kurię oświadczenie w rzeczywistości dubluje się z przepisem Ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 68 ust. 2), który daje miastu prawo wystąpienia o zwrot udzielonej zniżki jeśli nabywca przed upływem 10 lat sprzeda nieruchomość lub przeznaczy na inny cel niż ten, który stał się powodem udzielenia zniżki.
Do Rady Miasta trafił właśnie nowy projekt uchwały pozwalającej prezydentowi na taką transakcję.
W projekcie tym wskazane zostały ceny obu działek. Tę przy Dożynkowej 31, mającą 0,68 ha powierzchni wyceniono na 1,6 miliona zł. Ma na niej stanąć świątynia. Z kolei na budowę domu opieki i dziennego domu pobytu przeznaczona ma być nieruchomość przy Narcyzowej 29b mierząca 1,2 ha, a wyceniona na 2,1 miliona zł.
Właśnie od tych cen miasto ma udzielić Archidiecezji Lubelskiej 90 proc. zniżki, co oznacza, że strona kościelna zapłaci za obie nieruchomości zaledwie 370 tys. złotych. Podane kwoty są cenami netto, doliczony do nich będzie jeszcze podatek od towarów i usług znany jako VAT. Akt notarialny ma zostać zawarty do 2 listopada 2016 r.
Głosowanie w sprawie działek na Rudniku zaplanowane jest na 19 listopada. Tego samego dnia radni zajmą się też podobnym projektem dotyczącym sprzedaży zabudowanej ruderą działki u zbiegu ul. Garbarskiej i Długiej, którą za 10 proc. ceny miałby otrzymać Kościół zielonoświątkowy. W tym projekcie wycena działki nie jest podana.