W hali lodowiska Icemania przy Al. Zygmuntowskich powstanie punkt szczepień uruchamiany przez miasto ze szpitalem wojskowym. Dzisiaj na jego utworzenie zgodził się wojewoda
Prezydent Lublina ogłosił, że miasto "przystępuje do działań adaptacyjno-organizacyjnych" w hali lodowiska. - Mamy nadzieję, że obiekt będzie gotowy w przyszłym tygodniu - deklaruje Krzysztof Żuk. - Rozpoczęcie szczepień nastąpi natychmiast po otrzymaniu dostawy szczepionek.
- W ramach punktu funkcjonować ma 10 zespołów szczepiących, w których dziennie szczepionkę otrzyma nie mniej niż 720 osób, zaś tygodniowo ponad 5 tys. osób - zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. - Punkt Szczepień Powszechnych czynny będzie od godz. 7.00 do 19.00 przez 7 dni w tygodniu.
Obiekt ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych, szczepiący się będą też mieli do dyspozycji duży parking.
- Działające w hali zespoły szczepiące będą oddzielone od siebie lekkimi ściankami działowymi. Trzeba ustawić ścianki i do każdego z gabinetów doprowadzić instalację elektryczną i informatyczna - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółki zarządzającej halą lodowiska Icemania. - Prace zaczniemy w tym tygodniu, ale pierwsze przygotowania poczyniliśmy już wcześniej, gdy zgłoszona została możliwość uruchomienia punktu.
W hali ma obowiązywać jednokierunkowy ruch pacjentów. - Osoby wchodzące będą podążać swoją ścieżką, która nie będzie się krzyżować z innymi - zapowiada rzecznik miejskiej spółki.
Osoby zgłaszające się na szczepienie będą wchodzić głównym wejściem. Najpierw przejdą przez wydzielone miejsce do wypełniania ankiet, następnie trafią na płytę hali.
Mniej więcej jedną trzecią płyty zajmie strefa oczekiwania na szczepienie, jedną trzecią zajmą gabinety z zespołami wykonującymi zabiegi (do każdego będzie osobna kolejka), a resztę płyty zajmie "obszar wyczekiwania po szczepieniu". Osoby, które przejdą całą tę ścieżkę, będą opuszczać halę tylnym wyjściem.
W miejscu, gdzie zwykle znajduje się strefa gastronomiczna, wydzielona będzie część dla personelu medycznego, w tym magazyn szczepionek.
- Całość już od ulicy będzie dokładnie oznakowana, żeby każdy wiedział, gdzie ma się kierować - zapowiada Bednarczyk.
W hali Icemanii mają również być dwa gabinety lekarskie z personelem mogącym udzielić pomocy medycznej potrzebującym tego osobom.
MOSiR szacuje, że po zakończeniu szczepień w Icemanii przywrócenie budynkowi jego zwykłej funkcji sportowej może zająć dwa tygodnie.