Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2016 r.
9:39

Lublin odmawia budowy elektrowni. Ale to nie jedyna taka inwestycja

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Przeciwnicy inwestycji obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek. Na zdjęciu pikieta przed Ratuszem w czerwcu b.r.
Przeciwnicy inwestycji obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek. Na zdjęciu pikieta przed Ratuszem w czerwcu b.r.

Będzie dalszy ciąg sporu o budowę elektrowni na słomę przy ul. Mełgiewskiej. W środę miasto odmówiło inwestorowi decyzji środowiskowej, a już następnego dnia spółka zapowiedziała, że odmowę zaskarży. Wyjaśniamy jakie argumenty padają z obu stron i gdzie, jeśli nie w Lublinie, może stanąć instalacja.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O co prosili?

Elektrownię w rejonie ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej chce budować spółka TergoPower Lublin. Paliwem byłaby słoma (uzupełniana ścinkami drewna) dowożona tirami (100 dziennie) i opcjonalnie koleją. Aby taką instalację planować, firma musiała przede wszystkim uzyskać od Urzędu Miasta decyzję środowiskową, o którą wystąpiła jeszcze w 2014 r.

Wydanie decyzji Urząd Miasta musiał poprzedzić uzyskaniem opinii sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obie opinie były pozytywne.

Przekonywanie

O to, by Ratusz nie zgadzał się na elektrownię prosiło kilka tysięcy mieszkańców, którzy podpisali się pod protestem skierowanym do władz miasta. Na liście podpisywali się nie tylko mieszkańcy dzielnicy Tatary. Protestujący obawiają się głównie zanieczyszczenia powietrza i wzmożonego ruchu ciężarówek.

Tuż przed rozstrzygnięciem sprawy mocno uaktywnili się... dyplomaci z Norwegii, Szwecji i Danii, którzy przyjechali do Lublina, by wesprzeć inwestora (spółka jest powiązana z kapitałem norweskim) i zapewniać, że to dobry pomysł, który u nich się sprawdza.

Jest decyzja

W środę prezydent miasta odmówił wydania decyzji środowiskowej spółce TergoPower Lublin. – Odwołamy się od tej decyzji – zapowiada Krzysztof Klimkowski, pełnomocnik inwestora.

Oznacza to, że sprawą zajmie się wkrótce Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Będzie ono musiało ocenić, czy miejscy urzędnicy mieli rację odmawiając spółce.

– Za odmową przemawiały cztery powody – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Powód pierwszy...

Ratusz uznał, że inwestycja jest niezgodna z planem zagospodarowania terenu. Chodzi tu o komin wdzierający się w krajobraz oraz uciążliwość elektrowni dla otoczenia. – Stwierdzono niezgodność z zapisem o zakazie zakłócania Strefy Ochrony Krajobrazu Otwartego Dalekiej Ekspozycji Zewnętrznej – wyjaśnia Krzyżanowska. – Planowany, 70-metrowy komin zasłoni bowiem widok horyzontu, patrząc z tarasu widokowego donżonu na Wzgórzu Zamkowym. W obszarze strefy wyklucza się realizację zakładów produkcyjnych o uciążliwości wykraczającej poza granice własności oraz powodujących degradację środowiska.

Właśnie na to zwracali uwagę przeciwnicy budowy. – Plan mówi, że nowe inwestycje nie mogą być uciążliwe, a uciążliwość jest faktem, bo choćby tirów będzie więcej, niż teraz – tłumaczył Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary.

Spółka nie zgadza się z argumentami Ratusza. – Inwestor już wcześniej zwracał się do miasta o wydanie opinii i uzyskał informację, że inwestycja nie jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – mówi Klimkowski. – Znaczna odległość od centrum miasta powoduje, że komin, który byłby tam zbudowany, w żaden sposób nie wpływałby na strefę widokową

...powód drugi...

– Inwestor nie zastosował zasady przezorności. Nie udowodnił, że będzie to instalacja neutralna dla środowiska – tłumaczy rzeczniczka Ratusza i dodaje, że środowisko może ucierpieć ze względu na wzmożony transport samochodowy, większą emisję spalin i hałas.

TergoPower Lublin uważa, że miasto nie ma tu racji. – Inwestycja została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która merytorycznie bada wszystkie aspekty – tłumaczy Krzysztof Klimkowski.

– Uzgodniliśmy tę inwestycję – potwierdza Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Nasze uzgodnienie określa minimalne warunki realizacji przedsięwzięcia, by było zgodne z przepisami i jak najmniej szkodziło środowisku. Prezydent miasta nie może osłabić ustalonych przez nas warunków. Może za to podejść do sprawy bardziej rygorystycznie.

Ratusz wybrał bardziej rygorystyczne podejście. – Zasada przezorności zobowiązuje nas do tego, że jeśli inwestycja może zagrozić środowisku, to należy wydać decyzję odmowną – stwierdza Beata Krzyżanowska. – Potencjalne uciążliwości potwierdza opinia prof. Mariana Harasimiuka przedstawiona przez Polski Klub Ekologiczny występujący jako strona postępowania.

...trzeci i czwarty

Uzasadniając odmowną decyzję Ratusz stwierdza także, że spółka nie ma zapewnionego dostępu do bocznicy kolejowej, chociaż kolej jest wskazywana jako jeden z możliwych środków transportu paliwa.

– Dostawy paliwa mają się odbywać ciężarówkami, jest też opcja transportu koleją, a inwestor prowadzi działania w celu uzyskania dostępu do bocznicy, więc jest to ocena przedwczesna – stwierdza pełnomocnik TergoPower Lublin.

– Następnym powodem odmowy jest fakt, że inwestor nie ma uzgodnionych warunków przyłączenia elektrowni do sieci dystrybucyjnej – mówi rzeczniczka Ratusza.

Co dalej?

TergoPower Lublin ma 14 dni (licząc od otrzymania pisma) na to, by odmowną decyzję Urzędu Miasta zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jej pełnomocnik już zapowiada, że spółka podejmie takie kroki. Prawo do odwołania mają wszystkie strony postępowania, których jest 18.

Inna opcja

Jeżeli inwestor ostatecznie nie uzyska korzystnej decyzji dla elektrowni przy Mełgiewskiej, może starać się o zgodę na budowę w innym miejscu.

Alternatywna lokalizacja została wskazana przez TergoPower Lublin w raporcie środowiskowym. To bliskie sąsiedztwo domów przy lubelskich ulicach Kmiecej i Deszczowej, niedaleko zabudowań wsi Dębówka.

Chodzi o 10-hektarową działkę położoną tuż za granicą miasta, po lewej stronie al. Solidarności, patrząc w kierunku Warszawy. Teren bezpośrednio przylega do drogi ekspresowej S17.

Chętnych jest więcej

• W Urzędzie Miasta toczy się inne postępowanie, dotyczące rozbudowy elektrociepłowni Lublin Wrotków o część, której paliwem byłaby słoma i zrębki drewna.

Także ta inwestycja budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców, którzy obawiają się zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem inwestor twierdzi, że po otwarciu nowego bloku zmniejszy o 70 proc. zużycie węgla (w porównaniu z rokiem 2012), przez co np. emisja pyłów spadnie trzykrotnie.

Sprzeciwiający się inwestycji mieszkańcy zwracają też uwagę na możliwe uciążliwości związane z transportem paliwa. Słoma miałaby być dowożona od ul. Diamentowej przez Wrotkowską, Nowy Świat, Smoluchowskiego i Budowlaną. Tę trasę miałyby pokonywać nawet 53 ciężarówki dziennie. Zrębki drewna miałby dostarczać pociąg kursujący raz dziennie.

Z wnioskiem o decyzję środowiskową dla takiej instalacji wystąpiła do Urzędu Miasta spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która jest właścicielem elektrociepłowni na Wrotkowie.

• W marcu Urząd Miasta wydał korzystną decyzję środowiskową właścicielowi elektrociepłowni znajdującej się przy ul. Mełgiewskiej. Spółka EC Megatem zamierza zastąpić używane tu kotły węglowe nowym kotłem, którego paliwem byłyby zrębki drewna. Ich transport ma się odbywać wyłącznie poprzez bocznicę kolejową. Tylko awaryjnie wykorzystywany ma być transport samochodowy.

Pierwotnie wniosek spółki dotyczył nieco innej instalacji. Firma chciała wykorzystywać paliwo wytwarzane ze śmieci i dowozić je ciężarówkami kursującymi siedem razy na godzinę. Po protestach okolicznych mieszkańców właściciel elektrociepłowni zmienił wniosek rezygnując z paliwa z odpadów na rzecz zrębków i z transportu samochodowego na rzecz kolejowego.

Pozostałe informacje

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty