![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2017/2017-11/c29fa1d122b5af074a774002d66b5010.jpg)
We środę o godz. 11 przy ul. Wrońskiej 2 odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy na tzw. Flugplatzu
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Obóz pracy (potocznie zwany Flugplatzem) powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Chełmskiej (dzisiaj ul. Wrońska). Początkowo do pracy w nim zaangażowano więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie.
Od wiosny 1942 r. w obozie tym osadzano wyselekcjonowane grupy więźniów żydowskich. Przez cały czas funkcjonowania obozu więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie, przeróbce i wysyłce do Rzeszy zrabowanego mienia eksterminowanej ludności żydowskiej w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Na rampie kolejowej na terenie obozu odbywały się selekcje wiezionych do obozów pracy i obozów zagłady. Przyjmuje się, że w 1943 r. w obozie przebywało ok. 5000 więźniów. 3 listopada 1943 r. wszyscy Żydzi z Flugplatzu zginęli rozstrzelani na Majdanku w ramach akcji „Erntefest”.
Tego samego dnia odsłonięta zostanie również tablica poświęcona funkcjonowaniu przedwojennych Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz.
Środowe uroczystości będą tez okazją do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice.