Specjaliści i terapeuci pomagający ofiarom przemocy domowej wyruszą na osiedla. Pod swoim namiotem będą czekać na tych, którzy doświadczają przemocy i świadków takich zdarzeń. Mają też pomagać agresorom w panowaniu nad sobą
- Sam fakt porozmawiania z kimś i opowiedzenie o swojej sytuacji jest zaczątkiem do przełamywania bariery - mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. Osoby, które zajrzą pod namiot będą mogły skorzystać z dalszej pomocy Centrum, również pomocy prawnej.
W planach są m.in. warsztaty prawne dla osób dotkniętych przemocą i tych, które są na nią narażone. Tym bardziej, że wiedza prawna u ofiar jest w Polsce nikła. Dlatego w ramach warsztatów ma się odbyć inscenizacja rozprawy sądowej, a w programie jest też wizyta w sądzie i komisariacie. Ma to złagodzić strach przed podejmowaniem kroków prawnych.
Dla dzieci z rodzin dotkniętych przemocą przewidziano m.in. zajęcia artystyczne, które mają ułatwić odreagowanie stresu, podobne zajęcia zaplanowane są dla kobiet, które są ofiarami domowych tyranów. Natomiast pary i małżeństwa zagrożone przemocą będą mogły skorzystać z treningów jeszcze zanim agresywne zachowania zaczną zmieniać się w regularną przemoc domową.
Rodzice agresywnych nastolatków mają dostać pomoc w ich utemperowaniu. W typowaniu tych, którzy powinni na takie zajęcia trafić pomóc mają również dyrektorzy szkół. Takie warsztaty będą organizowane w szkolnych murach. Centrum Interwencji Kryzysowej przygotowało też cykl pogadanek dla rodziców na temat przemocy między rówieśnikami i to nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale nawet w… żłobkach.
Miejski pakiet antyprzemocowy będzie realizowany do września 2015 r. Większość jego kosztów pokrywa norweski fundusz. Dzięki takiemu wsparciu wyremontowane ma zostać również mieszkanie interwencyjne, gdzie kierowane są osoby, które natychmiast trzeba odizolować od sprawcy przemocy.
Kontakt z Centrum Interwencji Kryzysowej: 81 466 55 46 81 466 55 47