Uroczystości na terenie dworca PKP i festyn rodzinny na terenach zielonych przy Arenie Lublin. Tak będą wyglądały zaplanowane na niedzielę obchody 36. rocznicy Lubelskiego Lipca 80
Rozpoczną się o godz. 9.30 na peronie I.
Pod znajdującą się tam tablicą pamiątkową zostaną złożone kwiaty, a następnie uczestnicy przejdą na teren byłej lokomotywowni. Tam o godz. 10 rozpocznie się msza, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński. Po nabożeństwie zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie wyróżnień i uhonorowań i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Doli Kolejarskiej.
Wśród oficjalnych gości, którzy wezmą udział w uroczystościach będą m.in.: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński oraz szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, bądź podsekretarz stanu w tym resorcie Piotr Stomma.
- Wysyłaliśmy także zaproszenia do Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera. Prezydent Andrzej Duda jest jednak na krótkim urlopie pomiędzy szczytem NATO, a Światowymi Dniami Młodzieży i nie może przybyć, ale przyśle list. Wczoraj okazało się, że nie przyjedzie premier Beata Szydło, ale najprawdopodobniej będzie ją reprezentował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, jeden z organizatorów uroczystości.
Po oficjalnych obchodach o godz. 13.30 rozpocznie się festyn rodzinny przy Arenie Lublin.
Rozpocznie go turniej piłki nożnej. Następnie zaplanowano koncertu węgierskiego zespołu Hungarian FolkEmbassy, Lubelskiej Federacji Bardów oraz Jana Pietrzaka. Organizatorzy szacują, że przez cały dzień w uroczystościach weźmie udział ok. 3 tysiące uczestników.
- Jest to święto prawdziwej, bratersko-siostrzanej solidarności. Na Lubelszczyźnie nie było w XX wieku większego wydarzenia, które przyniosło tyle dobra. Dlatego staramy się je przypominać i pielęgnować – mówi Marian Król, przewodniczący lubelskiej NSZZ „Solidarność”.