Zaczynają się konsultacje w sprawie przebudowy Al. Racławickich i ul. Lipowej, która na stałe zmieni poruszanie się autem po centrum i Wieniawie. Do 9 czerwca Ratusz będzie zbierać opinie o tej inwestycji.
Inwestycja, której koszt oszacowano na około 50 mln zł, nie zacznie się wcześniej, niż po zakończeniu przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha, a tu prace mogą trwać nawet do połowy października 2017 r. Równocześnie miasto kompletuje dokumenty niezbędne do przebudowy Al. Racławickich, które są komunikacyjnym kręgosłupem śródmieścia. – W tym roku chcemy mieć wszystkie decyzje – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.
Jednym z potrzebnych dokumentów jest decyzja środowiskowa, której wydanie Ratusz musi poprzedzić konsultacjami społecznymi, a te mają się zacząć już jutro i potrwać do 9 czerwca. – Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone i przeanalizowane przed wydaniem decyzji – zapewnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.
Na wykonanie prac miasto chce zdobyć pieniądze z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. – Czekamy na podpisanie umowy z ministerstwem. Jeśli pieniądze się pojawią, to przebudowę rozpoczniemy jeszcze w 2017 r. – mówi Żuk. – Roboty rozpoczniemy od strony ronda Honorowych Krwiodawców.
Ratusz deklaruje, że podczas przebudowy Al. Racławickie będą dostępne dla pojazdów komunikacji miejskiej.
Na czym polegać ma przebudowa?
• Praktycznie na całej długości Al. Racławickich byłyby wytyczone pasy ruchu zarezerwowane dla komunikacji miejskiej. Wszyscy inni kierowcy mieliby do dyspozycji tylko jeden pas do jazdy w stronę centrum i jeden w kierunku ronda, a na skrzyżowaniach byłyby dodatkowe pasy do skrętu w boczne ulice.
• Z obu stron drogi miasto planuje ścieżki rowerowe oddzielone od chodnika i jezdni.
• Następne buspasy byłyby wytyczone na Lipowej. Tuż obok zmienić miałby się kierunek jazdy na ul. Sądowej. Teraz wjeżdża się w nią od ul. Lipowej, w przyszłości wjeżdżałoby się od ul. Chopina.
• Z ul. Sztajna nie można byłoby już skręcać w Lipową w lewo, podobnie jak z ul. Rowerowej.
• Przebudowa miałaby też objąć ul. Poniatowskiego, którą miasto chce poszerzyć do czterech pasów: dwóch pod górę i dwóch w dół. Po stronie szkoły biegłaby ścieżka rowerowa, a po przeciwnej stronie planowana jest droga serwisowa mająca zapewnić dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Dubois i Księżycowej.
Powiedz co myślisz
Uwagi w trakcie konsultacji w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin przy Zana 38 od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30. Sugestie można przekazywać osobiście, telefonicznie (81 466 26 22), pocztą lub mailem (srodowisko@lublin.eu).