Nie doszło do dyskryminacji osób wierzących – zapewnia Ratusz w odpowiedzi na pismo radnego PiS zaniepokojonego odwołaniem koncertu ewangelizacyjnego w szkole na Sławinie. Planowana impreza nie spodobała się rodzicom niektórych uczniów. – To nie dyrektor zdecydował o jej odwołaniu – wyjaśnia Ratusz.
Wyrwani z Niewoli to białostocki duet raperów, którzy określają się mianem „grupy profilaktyczno-ewangelizacyjnej”. – Chcemy przede wszystkim ukazać młodym ludziom piękno życia w wolności od wszelkich form uzależnień w oparciu o chrześcijańskie wartości – tłumaczą artyści na swojej stronie internetowej. Ich koncert zaplanowany był na 14 listopada w sali gimnastycznej miejskiego Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej. Ponieważ nie spodobało się to rodzicom niektórych uczniów, występ nie odbył się w szkole, tylko w innym miejscu.
Decyzja o przeniesieniu koncertu nie spodobała się radnym PiS. Jeden z nich, Tomasz Pitucha, poprosił prezydenta Lublina o wyjaśnienia w sprawie „dyskryminacji osób wierzących”. – Czy w przyszłości imprezy o charakterze religijnym, zgodne z prawem i nie naruszające przepisów wewnątrzszkolnych będą odwoływane w przypadku zgłoszenia protestu przez jednego lub więcej rodziców? – pytał Pitucha w piśmie do prezydenta, któremu podlega zespół szkół na Sławinie.
Ratusz zbadał sprawę i odpisał radnemu, że nie można mówić o dyskryminacji wierzących uczniów. Przyznał jednocześnie, że cztery osoby złożyły u dyrektora szkoły pisemny sprzeciw wobec organizacji koncertu w sali gimnastycznej i że tego samego dnia dyrektor spotkał się z rodzicami zgłaszającymi takie zastrzeżenia. Według oficjalnych zapewnień Ratusza, występ przeniesiono w celu „uniknięcia jakichkolwiek podziałów społeczności szkolnej”.
– Organizator przedsięwzięcia, a nie dyrektor szkoły, podjął decyzję o zmianie miejsca koncertu z sali gimnastycznej szkoły na Centrum Konferencyjne Caritas w Lublinie – zapewnia radnego Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Podkreśla, że szkoła miała jedynie udostępnić salę na potrzeby koncertu i nie była jego organizatorem. – Występ nie stanowił wydarzenia wpisanego do kalendarza uroczystości i imprez szkolnych organizowanych przez dyrektora szkoły, radę rodziców, czy radę pedagogiczną.
Wojewódzki podkreśla, że dotychczas nie było żadnych sygnałów o „ewentualnej dyskryminacji osób wierzących” w Zespole Szkół nr 12. – W placówce od wielu lat odbywają się cyklicznie wydarzenia religijne i patriotyczne, konkursy, rekolekcje, warsztaty, pikniki, misteria, akcje charytatywne – wylicza sekretarz miasta. – Działania te zazwyczaj integrują społeczność szkolną, czasem mogą wywołać różnicę zdań, dlatego dużym wyzwaniem i zadaniem wychowawczym szkoły jest taktowne i mądre pogodzenie różnego światopoglądu, przekonań religijnych, czy wyznań.