Jutro na ulicach Lublina rozpocznie się odkażanie elementów, z którymi mogą mieć kontakt przechodnie. Operacja będzie prowadzona tam, gdzie pieszych jest najwięcej oraz na wybranych placach w centrum miasta. Dezynfekcja ma trwać trzy dni
O zdezynfekowanie przestrzeni publicznych upomniał się dzisiaj u prezydenta Lublina wiceprzewodniczący Rady Miasta. Jego zdaniem konieczne jest odkażanie na dużą skalę.
– Widzę i doceniam regularną dezynfekcję w pojazdach komunikacji miejskiej. Widzę, że odkażane są również przystanki, ale nie widzę podobnych działań na ulicach – mówi nam wiceprzewodniczący rady Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).
– W mojej ocenie takie czynności powinny być prowadzone cyklicznie na głównych arteriach miejskich, a przede wszystkim w okolicach lubelskich szpitali, gdzie zagrożenie epidemiczne jest największe – przekonuje Nowak w swym porannym piśmie do prezydenta. W rozmowie z nami zwraca uwagę na to, że Główny Inspektorat Sanitarny zalecił samorządom odkażanie m.in. przystanków, przejść podziemnych, okolic zakładów pracy i szpitali.
– Takie zabiegi prowadzone są już m.in. w Warszawie – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin. I rzeczywiście, w stolicy odkażanie trwa już od nocy z czwartku na piątek. – Rozpoczęliśmy ozonowanie miejsc ogólnodostępnych – ogłosił w piątek prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Dzisiaj po południu Urząd Miasta poinformował, że przystępuje do dezynfekcji „elementów wyposażenia ulic”. – Prace będą wykonywane w ramach budżetu na oczyszczanie miasta – mówi nam Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza. – Na tę chwilę koszty nie są znane, podsumujemy je po wykonanych pracach.
Odkażanie miasta ma trwać trzy dni: od środy do piątku włącznie. – Dezynfekcja będzie obejmowała elementy, z którymi piesi mogą mieć bezpośredni kontakt, takie jak poręcze przy schodach terenowych, bariery na kładach dla pieszych i wiaduktach, po których prowadzony jest ruch pieszy, przejścia podziemne – wylicza Jędrek. Zapowiada, że odkażonych zostanie też ponad 2,5 tys. koszy na śmieci oraz blisko 200 ławek stojących wzdłuż ulic. – W sumie wyposażenie zostanie zdezynfekowane na 52 najczęściej uczęszczanych ulicach.
Dezynfekowane mają być nie tylko ulice, ale też ławki, siedziska wokół donic z kwiatami, parklety oraz ławki na pl. Łokietka, pl. Krąpca, pl. Litewskim, pl. Kaczyńskiego oraz deptaku. Warszawa, która kupiła w tym celu 48 zraszaczy, zdecydowała się na opryskiwanie odkażanych powierzchni wodą ozonowaną. Lublin wybrał inną metodę dezynfekcji. – Przy użyciu środków do powierzchniowego odkażania wyprodukowanych na bazie alkoholi – informuje Urząd Miasta.