Nigdy nie wszedłeś konflikt z prawem, masz nieskazitelny charakter i jesteś zameldowany w Lublinie to możesz zostać ławnikiem.
W Lublinie rozpoczął się nabór kandydatów na kadencję 2016-2019. Rada Miasta wybierze 233 ławników do Sądu Okręgowego (w tym 16 do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy), 15 ławników dla Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku oraz 58 ławników dla Sądu Rejonowego Lublin-Zachód (w tym 42 do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy).
Ławnicy to sędziowie społeczni. Przy rozstrzyganiu spraw mają równe prawa z sędziami. Nie mogą jednak przewodniczyć rozprawie i naradzie, ani wykonywać żadnych czynności poza nią.
Kandydatów na ławników mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne, zawodowe, ale nie partie polityczne. Kandydata na ławnika może także zgłosić co najmniej pięćdziesięciu obywateli na stale zamieszkałych w Lublinie.
Ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 lat, ale nie przekroczyła 70. Ma polskie obywatelstwo, zameldowanie w Lublinie, cieszy się pełnią praw obywatelskich i cywilnych, ma co najmniej wykształcenie średnie, jest zatrudniona lub prowadzi własną firmę.
Kartę zgłoszenia kandydata można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin i w BIP na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Można ją również otrzymać we wszystkich punktach Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i w Biurze Rady Miasta. Zgłoszenia należy dostarczyć do 30 czerwca 2015 r. Rada Miasta Lublin wybierze ławników na październikowej sesji.