80 lat temu został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz. ONZ ustanowiło ten dzień Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Lublin upamiętnił te tragiczne wydarzenia sprzed laty i oddano hołd poległym.
27 stycznia to ważna data w kalendarzu. Tego dnia w 1945 roku wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. 60 lat później, czyli w 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu aby uczcić pamięć sześciu milionów Żydów oraz milionów innych ofiar zamordowanych podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
W całej Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe. Główne uroczystości odbywają się na terenie byłego obozu w Oświęcimiu, z udziałem około 50 ocalałych, przedstawicieli władz państwowych oraz delegacji z ponad 50 krajów. Wśród uczestników są m.in. król Karol III, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz inni światowi przywódcy. Tegoroczne obchody koncentrują się na świadectwach ocalałych, podkreślając znaczenie pamięci o ofiarach oraz edukacji na temat Holokaustu w obliczu współczesnych przejawów antysemityzmu i nienawiści.
Także w Lublinie władze miejskie i samorządowe oddają hołd tym, którzy zginęli w czasie wojny. Pod pomnikiem Ofiar Getta w Lublinie wraz z uczniami i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny złożono kwiaty. Tego dnia odbywają się także prelekcje i wystawy wspominające tamte czasy.
Przed lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej odsłonięto wystawę pt. "Zagłada Żydów Europejskich", która przedstawia bezprecedensowe wydarzenie w historii, którego ofiarą padło
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest nie tylko okazją do oddania hołdu ofiarom, ale także przypomnieniem o konieczności przeciwdziałania wszelkim formom nienawiści, dyskryminacji i uprzedzeń w dzisiejszym świecie.