Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2019 r.
20:01

Lublin: Tłumy i emocje na spotkaniu ws. budowy nowego cmentarza i spopielarni [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Lawinę pytań wywołało ogłoszenie przez Ratusz pomysłów na zagospodarowanie terenów pod nowy cmentarz na Sławinie. Właściciele działek chcą wiedzieć, za ile miasto wykupi ich ziemię. Sąsiedzi nie chcą tutaj spopielarni zwłok, a jeszcze inni pytają, czy nowego cmentarza nie można założyć w zupełnie innym miejscu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe spotkanie poświęcone nowemu cmentarzowi przyciąga spory tłum zainteresowanych, nie tylko właścicieli działek, które miasto przejmie pod kwatery z grobami. Miejscy urzędnicy przekonują, że to coraz pilniejsza potrzeba, bo miejsce na tradycyjne pochówki skończy się na Majdanku już za pięć lat. Na Sławinie wystarczy go na kolejnych 55 lat, co umożliwi pogrzebanie 120 tys. zmarłych.

Tu i nigdzie indziej

Nowe miejsce pochówków ma być wyznaczone przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i Zelwerowicza. Ratusz zapewnia, że to jedyna możliwa lokalizacja. – Przeanalizowaliśmy całe miasto – zapewnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Z sali pada pytanie, czy nie łatwiej byłoby powiększyć cmentarz na Majdanku, ale planiści tłumaczą, że to niemożliwe.

– Wszystkie tereny położone na wschód od Bystrzycy mają trudną budowę geologiczną – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że w tej części miasta skały są głęboko spękane i jest duże ryzyko, że toksyny z rozkładających się zwłok skaziłyby podziemne zasoby wody pitnej. Po zachodniej stronie rzeki budowa skał jest inna, a jedynym dużym miejscem nadającym się na cmentarz jest właśnie ta część Sławina.

Chcą dobrze sprzedać

Nowa nekropolia ma być nieco większa od tej na Majdanku. Miasto chce na nią przeznaczyć 50 ha gruntu. – W większości są to tereny prywatne – mówi Kuryło. Właściciele gruntów boją się, czy dostaną odpowiednią zapłatę.

– Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper.

Podobnych pytań jest więcej, ale w odpowiedzi nie pada żadna stawka w złotych za metr kwadratowy. Wartość przejmowanych przez miasto działek ma określać rzeczoznawca majątkowy.

– Czym się będzie kierował rzeczoznawca wyceniając grunty pod tę inwestycję? – martwi się Adam Jarosławski, który twierdzi, że ma złe doświadczenia z przejmowaniem przez miasto ziemi pod budowę ul. Bohaterów Września. Urzędnicy zapewniają, że miasto nie może wywierać żadnego nacisku na autora wycen. Właściciele działek nie wydają się przesadnie przekonani.

Nie chcą spopielarni

Wiele emocji budzi spopielarnia zwłok, która mogłaby powstać na nowym cmentarzu. Miejscy planiści wyznaczyli konkretne miejsce pod jej budowę.

– Najbliższe zabudowania są w odległości 400 metrów – mówi Kuryło. Przekonuje, że nie ma nic złego w sąsiedztwie pieca do kremacji zwłok. – Badania, które mamy, mówią, że piec, który pracuje przez cały rok, wytwarza mniej spalin niż jeden sezon ogrzewania domku jednorodzinnego.

– Dlaczego zdecydowaliście, że spopielarnia zwłok ma być w tym miejscu? Dlaczego to ma być tak blisko 40-tysięcznego Czechowa? – oburza się Sławomir Rusin, jeden z mieszkańców uczestniczących w spotkaniu.

W odpowiedzi urzędnicy powtarzają, że bardziej dokuczliwe od spopielarni byłoby osiedle domów jednorodzinnych. – Jeżeli zabudowalibyśmy ten obszar budynkami jednorodzinnymi, czy byłaby mniejsza uciążliwość niż z tego jednego pieca? – pyta Kuryło.

– Kiedy buduje się w dzisiejszych czasach domki, to kupuje się piece na gaz. Proszę nie straszyć ludzi – mówi Magdalena Nosek, obecna w sali aktywistka. Zapewnia, że nie chce zabudowy tego terenu i że popiera urządzenie tu cmentarza. – Ale na innych zasadach – zastrzega, bo w jej ocenie pomysły miejskich planistów mogą zaszkodzić obecnym w tym miejscu gatunkom roślin i zwierząt.

Jest też przeciwna ulokowaniu tu pieca do kremacji. – W każdej spalarni może się zdarzyć awaria – ostrzega Nosek, znana z protestów przeciw zabudowie górek czechowskich. Przypomina, że przez teren przyszłego cmentarza wpada do miasta świeże powietrze. – Nie skazujcie mieszkańców na problemy ze zdrowiem.

Jak to zorganizują

Główne wejście do cmentarza ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i ul. Zelwerowicza. Przed wejściem ma być plac, a za ogrodzeniem kaplica i dom pożegnań. Wąwóz przebiegający przez środek przyszłego cmentarza ma pozostać wolny od grobów. Pochówki mają być możliwe tylko na wysoczyznach.

Przy nowej nekropolii planowana jest pętla komunikacji miejskiej oraz cztery strefy parkingowe mające pomieścić prawie 1200 pojazdów. Niektórzy martwią się, czy to wystarczy, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

– Czy nie będzie tak, jak jest w przypadku wielu cmentarzy, że nie będzie możliwości dojazdu – martwi się miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Planiści twierdzą, że liczba miejsc postojowych będzie wystarczająca. – Święta mają to do siebie, że jest jednorazowe nasilenie ruchu – odpowiada Kuryło.

Pokazany przez Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania nie przesądza, jak duża część cmentarza ma być przeznaczona pod pochówki tradycyjne, a jaka pod urnowe.

Można zgłaszać uwagi

Do 30 grudnia wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi do proponowanego przez miasto planu zagospodarowania terenu. Dokument jest dostępny na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia).

Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga. Miasto będzie musiało odnieść się do każdej z uwag. Jeśli w efekcie projekt mocno się zmieni, zostanie jeszcze raz wyłożony do publicznego wglądu i procedura zgłaszania uwag zostanie powtórzona. Dopiero po zakończeniu tych formalności projekt trafi do Rady Miasta, do której należy ostateczna decyzja.

Nie tylko cmentarz

Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono również przebieg nowych dróg.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Czy lokatorzy z Farbiarskiej mają wynosić się z hoteli? Właściciel kamienicy dementuje

Czy lokatorzy z Farbiarskiej mają wynosić się z hoteli? Właściciel kamienicy dementuje

Lokatorzy z kamienicy przy ulicy Farbiarskiej otrzymali dzisiaj kolejną niemiłą niespodziankę. Z tego powodu znów musieli pilnie udać się do Ratusza. Tam usłyszeli słowa, które mogły ich uspokoić, ale nie wiedzą, czy powinni w nie uwierzyć.

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty