We wtorek poznaliśmy odnowioną koncepcję zmian w parku Ludowym. Jest w niej m.in. nowa kładka przez rzekę, psie wybiegi i kładki widokowe w koronach drzew. Miasto do 15 października ma zbierać opinie, a potem zamówi projekt. Ale park może się skurczyć
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Park może być okrojony o kolejny teren pod rozbudowę Targów Lublin. Między innymi za ich sprawą park skurczył się już wcześniej z 30 do 23 ha. Po kolejnej inwestycji targowej i postawieniu innego budynku naprzeciw stadionu, z Ludowego zostałoby raptem 16 ha. I tylko takiego obszaru dotyczy pokazana wczoraj przez Ratusz nowa koncepcja rewitalizacji.
Otwarta przestrzeń
– Sercem parku jest otwarta przestrzeń trawiasta – opowiada Jan Kamiński, architekt krajobrazu i współautor koncepcji, w której nazywa się to „utworzeniem centralnego wnętrza parkowego, poprzez usunięcie drzew”. Pozostać miałyby tylko „stare, wyróżniające się drzewa i ich grupy”, a wycinkę mają rekompensować „nasadzenia izolacyjne od strony hal Targów Lublin oraz szpalery towarzyszące głównym alejom parkowym”.
Spomiędzy równoległych alej głównych zniknęłyby krzewy, a zastąpiłby je trawnik. Teraz spacer tymi alejami kończy się na ogrodzeniu Targów Lublin. Miasto chce się dogadać z targami, by zdjęły ogrodzenie i pozwoliły dotrzeć pieszym do dworca. Tym samym powstałoby kolejne wejście.
W sumie wejść ma być dziesięć. Poza tymi istniejącymi przewidziane są nowe, w tym od strony Areny Lublin i z kładki na rzece planowanej między tą istniejącą a mostem w ciągu al. Piłsudskiego. Kładka miałaby kształt litery „V”, by ułatwiać wjazd i wyjazd na istniejący nadrzeczny bulwar. – Przewidujemy też nowy bulwar po południowej stronie Bystrzycy – mówi Kamiński. Z koncepcji dowiadujemy się też o nowych zejściach nad rzekę, przystani kajakowej i plaży.
Wiele atrakcji
Wokół centralnego trawnika rozlokowane miałyby zostać różne atrakcje: wybiegi dla psów, wydzielona palarnia, siłownie, skatepark, zespół boisk, ścianki wspinaczkowe, ścieżki biegowe, a nawet... kładki widokowe w koronach drzew. – Pojawiłaby się zupełnie nowa perspektywa do obserwowania miasta – stwierdza współautor koncepcji. Amfiteatr miałby zostać zadaszony, obok niego planowana jest fontanna.
Dokument przewiduje również nową jezdnię miedzy al. Piłsudskiego a ul. Stadionową wraz z drogą na teren targów. Kamiński zastrzega, że droga nie jest przewidziana dla stałego ruchu samochodów. – Możliwy byłby tylko wjazd okazjonalny – wyjaśnia.
Koszt inwestycji miasto szacuje na 18 milionów złotych i liczy na to, że 85 proc. kosztów pokryje unijna dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Umowa o dofinansowanie jest jeszcze przed nami – mówi Ewa Rewakowicz, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Urzędzie Miasta.
Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok.
Zobacz, komentuj
Koncepcja dostępna jest na stronie parki.lublin.eu.
* Do 15 października miasto ma zbierać opinie mieszkańców na jej temat. Pisz: parkludowy@lublin.eu.
* Później zlecony zostanie ostateczny projekt i to wtedy rozstrzygnie się, które z wymienionych atrakcji mają być tu zrealizowane.