Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lutego 2022 r.
11:40

Mieszkańcy wygrali, miasto odpuszcza zabudowę parku

123 18 A A
Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna, jej obecny właściciel odbudował zrujnowany budynek dworu, a cały teren ogrodził.
Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna, jej obecny właściciel odbudował zrujnowany budynek dworu, a cały teren ogrodził.

Właściciel zabytkowego parku chciał go częściowo zabudować, a miejscy planiści i konserwator zabytków poszli mu na rękę. Stanowcze „nie” powiedzieli jednak sąsiedzi z Węglina, którzy zasypywali urząd pismami i alarmowali media. Prezydent Krzysztof Żuk dał w końcu za wygraną – nowych budynków w parku nie będzie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł aktualizaowany 24 lutego 2022, godz. 10.45

– Prezydent Krzysztof Żuk skierował na najbliższą sesję Rady Miasta projekt uchwały o odstąpieniu od sporządzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej rejonu al. Kraśnickiej i ul. Kieleckiej, a także ul. Szczecińskiej oraz ul. Wajdeloty – poinformowała dziś przed południem Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

To oznacza, że nie zmienią się dotychczasowe zapisy planów dla tych miejsc, w tym dla zabytkowego parku. Nadal będą to tereny miejskiej zieleni publicznej i usług.

– Poleciłem miejskim planistom zakończenie prac dla terenu, na którym znajduje się Park Węgliński. Sprzeczne oczekiwania dotyczące nowego zagospodarowania terenu uniemożliwiają kontynuowanie prac projektowych nad zmianami planu w sposób akceptowalny przez zainteresowane strony – stwierdza cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Żuk.

– Osiągnięcie kompromisu stało się niemożliwe, dlatego zdecydowałem o utrzymaniu dotychczasowego przeznaczenia tego miejsca. Na najbliższej sesji przedstawię miejskim radnym projekt uchwały uchylającej zgodę dla wprowadzenia zmian w obowiązującym planie zagospodarowania – zapowiada prezydent Lublina.

- Cieszy nas, ze Park Węglińskich zostanie ochroniony przed zabudową - komentują decyzję Ratusza zaangażowani w sprawę okoliczni mieszkańcy. - Szkoda jednak, że nie zostanie stworzony nowy plan zakładajacy ochronę parku ze wskazaniem na drzewa wymagające szczególnej ochrony. Stary plan chroni park przed zabudową, obawiamy sie jednak, czy ochroni przed wyasfaltowaniem. Wciąż też czekamy na jego otwarcie dla mieszkańców, co było wskazane w akcie sprzedaży tego terenu przez miasto.

Miasto oddaje park w prywatne ręce

Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna. W 1999 r. gmina Lublin oddała ten teren w dzierżawę wieczystą a budynek dworu sprzedała spółce Help należącej do Elizy Krajewskiej i Wojciech Słotwińskiego. 

W akcie notarialnym jest mowa o powstaniu tutaj pensjonatu i restauracji. "Nie przewiduje się na tej działce wznoszenia żadnnych dodatkowych budowli bez zgody służb konserwatorskich" - czytamy w dokumencie. Użytkownicy wieczyści zobowiązali się też do rozpoczęcia remontu budynku w ciągu dziewięciu miesięcy i ukończenia prac w trzy lata. Co ważne: "Terminy te wiążą też następców prawnych właścicieli". W razie niedotrzymania terminów gmina Lublin mogła rozwiązać umowę o wieczyste użytkowanie. Mimo że remont zabytku nie ruszył, gmina tego nie zrobiła. 

W dokumencie znalazł się też zapis, o którym mówią zaangażowani w obronę parku mieszkańcy Węglina. "Strona nabywająca zobowiązuje się to utrzymania parku jako ogólnodostępnego" w godz. 11-16 od października do kwietnia i w godz. 11-19 od maja do września. 

Na początku lat dwutysięcznych park zmienia właściciela. Obecnie to właściciel PawTrans - firmy transportowej z Poniatowej, który z czasem odbudowuje zrujnowany budynek dworu, a cały teren parku grodzi. 

- Miasto nie miało już wpływu na treść zapisów umów sprzedaży - informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Jak tłumaczy, obecnie zapis o otwarciu parku dla mieszkańców nie ma już racji bytu. - Zapis ten dotyczył wyłącznie nabywcy.  W umowie zabrakło zobowiązania udostępnienia tego terenu na opisanych zasadach na rzecz każdego kolejnego nabywcy tej nieruchomości. 

- Od 2014 roku teren parku jest w pełni własnością prywatną, wówczas bowiem na mocy przepisów obowiązującej ustawy użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że oddanie tego gruntu na użytkowanie wieczyste w latach '90 pozbawiło go charakteru publicznego - dodaje Katarzyna Duma.

Długa batalia o park

Obowiązujący plan zagospodarowania wyklucza stawianie w tym miejscu nowych budynków. Ale urbaniści z Ratusza, na wniosek właściciela nieruchomości, chcieli umożliwić mu zabudowę w części parku – chodziło o ok. 7,3 proc. powierzchni całego terenu. Zabudowie zabytkowego terenu stanowcze „nie” powiedzieli jednak sąsiedzi.

Pierwszy projekt nowego planu został ogłoszony w sierpniu 2019 r. Mieszkańcy miasta zgłosili wówczas do niego około 1300 uwag, w stanowczej większości negatywnych. 

Pod koniec grudnia 2021 miasto ogłosiło drugi projekt planu. Także w nim wskazano miejsce pod nowy budynek, choć nieco mniejszy niż w poprzednim projekcie. Obiekt mógłby mieć maksymalnie 11 metrów wysokości. Plan dopuszczał w nim również mieszkania, choć na powierzchni nie większej niż 30 proc. obiektu. Na każde mieszkanie przypadałoby jedno miejsce parkingowe. Gdyby na pozostałej części właściciel terenu zdecydował się na „dom studencki”, to wówczas musiałby zapewnić tylko jedno miejsce parkingowe na trzy pokoje w akademiku.

Jak pisaliśmy jeszcze w grudniu – nowy projekt planu, przygotowany przez miejskich planistów, zakładał także, że odbudowany dwór mógłby zostać w całości lub w części przeznaczony na cele mieszkaniowe. Zarazem załączona do projektu „Prognoza oddziaływania na środowisko” stwierdzała, że „wprowadzenie usług i dopuszczenie funkcji mieszkaniowej będzie bezpośrednio i pośrednio wpływać na rośliny i zwierzęta w obrębie parku, a szczególnie na pomnik przyrody znajdujący się w najbliższym sąsiedztwie”.

Ile drzew, ile pieniędzy

Sąsiedzi parku po raz kolejny zasypali urząd uwagami. Od przeciwników zabudowy Urząd Miasta dostał ponad 1800 pism. Przeciwnicy zabudowy swoje argumenty przedstawili też miejskim urzędnikom 13 stycznia na publicznej dyskusji w Ratuszu.

Sąsiedzi Parku Węglińskiego pokazali m.in. stare zdjęcia satelitarne i lotnicze tego terenu, a z ich wyliczeń wynikało, że od 1999 roku ubyło tu ponad 40 proc. drzew. O prowadzonych na terenie parku wycinkach od kilku lat regularnie alarmują też media i konserwator zabytków. Jednak jak dotąd, żadna z kontroli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie wykazała, by drzewa były tu wycinane bez pozwoleń.

Na styczniowym spotkaniu w Ratuszu urzędnicy podali też wyliczenia, ile zarobi miasto na podatku od nieruchomości, jeżeli w parku powstanie nowa zabudowa. – W okresie 10 lat od uchwalenia planu kwota wszystkich podatków, co roku podnoszonych o wskaźnik inflacji, to 681 103 zł – podał Dariusz Habdas z Wydziału Planowania.

Prace nad planami od 2016

Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Krzysztofa Żuka:

– Prace nad zmianami planów zagospodarowania zainicjowała uchwała Rady Miasta z 2016 roku. Dotychczas uchwalone zamiany obejmują 23 z 28 obszarów, zaś w 5 obszarach prace planistyczne jeszcze trwają. Dla 3 z nich, czyli rejonu ulic: Kraśnicka i Kielecka (w tym Parku Węglińskiego), Szczecińska oraz Wajdeloty, przeprowadzone analizy wykazały wzajemnie sprzeczne oczekiwania okolicznych mieszkańców, zarządców i właścicieli wobec zmian przeznaczenia terenu. W związku z tym Prezydent Krzysztof Żuk postanowił zakończyć prace planistyczne dla tych obszarów i pozostawić rozwiązania zawarte w dotychczasowych planach zagospodarowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty