Prawie 3 mln złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Ten zastrzyk finansowy pozwoli to na realizację bieżących inwestycji oraz zakup leków czy sprzętów.
Placówka otrzymała 2,7 mln zł z funduszy UE, w tym 820 tys. z budżetu państwa. To kolejne zwiększenie dofinansowania, które ma się przyczynić do poprawy warunków, zwiększenia liczby udzielanych świadczeń i podniesienia jakości leczenia.
- Najważniejsza jest ochrona zdrowia dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, a dzieci najbardziej leżą nam na sercu. Te unijne pieniądze znalazły się na kontach Uniwersytetu Medycznego i można było zrobić generalny remont tego bardzo potrzebnego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. To dla wszystkich dzieciaków z województwa oraz z ościennych województw, bo jest to placówka wysoce specjalistyczna, która świadczy usługi na najwyższym, europejskim poziomie – zaznacza Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Projekt modernizacji i przebudowy szpitala rozpoczął się w 2017 roku, a zakończył wraz z końcem ubiegłego roku. Łączna kwota, jaka została przekazana placówce to blisko 131 mln złotych. Najważniejsze inwestycje zostały zrealizowane, ale jak wskazuje dyrektorka, kolejne pieniądze są potrzebne na bieżące, lecz już mniejsze plany.
- Stoimy przed wyzwaniem, że szpital stanowi podstawowe zabezpieczenie w dziedzinie pediatrii dla całego miasta. Jest to istotne wsparcie, które pomoże nam w realizacji bieżących zadań. Podstawowe cele to leczenie pacjentów, bieżące inwestycje, nie tylko te duże, a więc również wymiana i zakup sprzętu czy zakup leków – mówi Kamila Ćwik, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
W ramach całego projektu, szpital przebudował już m.in. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, Oddział Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej, Poliklinikę, Aptekę Szpitalną czy Pracownię Endoskopową. Wsparcie finansowe pozwoliło również na rozszerzenie zakresu badań genetycznych np. w przypadku wrodzonych chorób o podłożu genetycznym czy chorób nowotworowych.