Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2003 r.
18:44
Edytuj ten wpis

Miłosny święty

0 0 A A
Ks. Waldemar Cisło pokazuje relikwie św. Walentego, znajdujące się pod mensą ołtarza w kościele Nawr
Ks. Waldemar Cisło pokazuje relikwie św. Walentego, znajdujące się pod mensą ołtarza w kościele Nawr
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jutro o godz. 18.30 w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie zostanie odprawiona uroczysta msza św. "o uproszenie miłości pięknej”. W tym dniu wspomina się w kościele św. Walentego, diakona rzymskiego, obdarzonego niezwykłą mocą uzdrawiania. Lublin jest jedynym miastem w Polsce, gdzie w dwóch kościołach znajdują się relikwie świętego, którego zakochani na całym świecie uznają za swojego patrona.
Kim był Walenty? Wiadomości o ulubionym świętym zakochanych są skąpe i niedokładne. Najwcześniejsze wzmianki pochodzą z VII w. i mówią o tym, że "w Rzymie na via Flamina narodziny św. Walentego, kapłana i męczennika, który po wielu cudownych uzdrowieniach i dowodach mądrości, kijami był bity i za cesarza Klaudiusza został ścięty”.
Wiemy o nim, że żył w III wieku i był kapłanem rzymskim. Towarzyszył męczennikom w czasie procesów i egzekucji. Legenda głosi, że uzdrowił ze ślepoty córkę jednego z cesarskich sług. Po cudzie cała rodzina przyjęła wiarę chrześcijańską, ale Walenty został pojmany, był torturowany i ścięty. Zginął 14 lutego 269 r.

Kultowy grób

Walentego pochowano w Rzymie. W miejscu, gdzie zginął, papież Juliusz I wybudował bazylikę. Kult kapłana i męczennika rozwinął się bardzo szybko, a przyczyniły się do tego jego cudowne uzdrowienia.
Już w IV w. jego grób otoczony był szczególnym kultem, w średniowieczu objął całą Europę. Zapewne niezwykła moc świętego sprawiła, że o jego względy zaczęli zabiegać chorzy. Ponoć modlitwy do św. Walentego najbardziej skutkowały w przypadku chorych na padaczkę i ciężkie choroby nerwowe.

Miłość jest śmiertelną chorobą

Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Być może miał na to wpływ fakt zbieżności dnia św. męczennika z porą łączenia się ptaków w pary na Wyspach Brytyjskich? Ale prawdą jest, że w Europie jest patronem zakochanych co najmniej od średniowiecza.
- Miłość jest bardzo poważną, czasem nawet śmiertelną (Romeo i Julia) chorobą, a dolegliwości miłosne często bardzo przypominają objawy choroby nerwowej. Zapewne dlatego męczennik-uzdrowiciel stał się szczególnie bliski tym, co cierpią z powodu uczuć. I tak też było w Lublinie, gdzie jego relikwie mamy aż w dwóch kościołach - mówi Marta Denys, autorka przewodnika po Lublinie.

Z Rzymu do Lublina

Już u schyłku średniowiecza nadawano w Polsce na chrzcie imiona Walenty. Szybko powstały miejsca szczególnego kultu. Św. Walenty stał się patronem diecezji przemyskiej. W Krobi, w diecezji poznańskiej, znajdowało się słynne sanktuarium świętego i trumienka z jego szczątkami. Obrazy i ołtarze jemu poświęcone rozsiane są po całej Polsce. Ale tylko w Lublinie są dwa kościoły i dwie relikwie, które trafiły tu z Rzymu.
Najwcześniej dzień św. Walentego obchodzono w kościele św. Mikołaja na Czwartku, gdzie z wielkim uszanowaniem na ołtarzu przechowywano zabytkowy i bardzo piękny relikwiarz z cząstką kości świętego.
Zapewne później, za to w imponującej obfitości, dotarły kości świętego do kościoła Bernardynów pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła. Pod mensą ołtarza możemy oglądać doczesne szczątki św. Walentego.
W obu kościołach, w ołtarzach świętemu poświęconych, widnieją obrazy przedstawiające uzdrowienie dziecka, po którym Walenty był torturowany i zginął.

Mają swojego świętego i swoje święto

Zakochani odwiedzają ołtarze w obu kościołach od trzech lat.
- Dobrze, że mają takie miejsce, gdzie mogą umocnić się w swojej miłości. A jeśli modlitwa do św. Walentego zostanie wysłuchana to tylko się cieszyć - mówi ks. Cezary Rudzki z kościoła św. Mikołaja.
- Wszyscy cierpiący z powodu uczuć mają swojego świętego i swoje święto. To dobrze, że w dniu patrona swojej miłości mogą obdarować się czymś więcej niż kolorowym gadżetem. Na przykład modlitwą - dodaje ks. Waldemar Cisło z kościoła pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła.
W najbliższy piątek, o godz. 18.30 zakochani zasiądą u bernardynów, by pomodlić się podczas mszy, odprawianej o uproszenie miłości pięknej. O taką miłość będzie upraszał słowami św. Pawła Kuba Pałys z Lubelskiej Federacji Bardów.
A po koncercie zakochani będą tłoczyć się u stóp ołtarza z prochami świętego. Ponoć dotknięcie szyby, za którą widać kości - przynosi szczęście...

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty