Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.
Pomysły są przyjmowane przez Urząd Miasta za pośrednictwem strony internetowej decyduje.lublin.eu, na której należy kliknąć w zakładkę „Zielony Budżet”.
Pod tą nazwą kryje się wydzielona w kasie miasta pula pieniędzy na zgłoszone przez mieszkańców propozycje dotyczące urządzania terenów zielonych. Ostatnio takich pomysłów było 75, z czego do realizacji wybrano 12, m.in. skwery przy Wyżynnej, Krochmalnej, Kunickiego i Judyma.
Rozpoczęty wczoraj nabór ma dotyczyć odnowy terenów zielonych, które wymagają poprawienia lub remontu.
– Liczymy na to, że mieszkańcy, którzy najlepiej znają najbliższe otoczenie i potrzeby, wskażą swoje ulubione, zielone przestrzenie wymagające odnowy – podkreśla prezydent Krzysztof Żuk.
– Czasami będzie to wymiana mebli miejskich na nowe, bardziej funkcjonalne, innym razem rekompozycja zieleni i dodanie koloru w postaci kwitnących bylin oraz krzewów – precyzuje Monika Głazik z lubelskiego Ratusza.
– Priorytetowo traktowane będą pomysły dotyczące działek miejskich, ogólnodostępnych oraz tych, w których przewagę stanowić będzie odnowa zieleni – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.
Zgłaszając swoją propozycję należy kliknąć w odpowiednie miejsce na mapie, opisać proponowane zmiany, można nawet dołączyć rysunki i inne materiały graficzne. Urząd Miasta zastrzega, że zależy mu na wskazaniu niewielkich terenów, które można odnowić w ciągu jednego, najwyżej dwóch lat budżetowych.
15 grudnia ma się rozpocząć ocena zgłoszonych pomysłów. Zajmie się nią zespół złożony z architektów krajobrazu oraz przedstawicieli innych jednostek miejskich.
Oceniana ma być zgodność propozycji z planem zagospodarowania lub studium przestrzennym, sprawdzana ma być własność działek oraz to, czy przebieg podziemnych sieci nie uniemożliwi realizacji pomysłu.
– Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, który wskaże do realizacji wskaże najciekawsze pomysły – zapowiada Urząd Miasta.
W gronie ekspertów zasiądzie troje przedstawicieli Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL (Ewa Trzaskowska, Paweł Adamiec, Dawid Soszyński), Marcin Skrzypek z Forum Kultury Przestrzeni, dwaj przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego (Adam Gawryluk z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu oraz Seweryn Malawski z Katedry Architektury Krajobrazu) oraz Natalia Przesmycka z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Lubelskiej.
Zwycięskie projekty mają być ogłoszone w pierwszej połowie marca.