Od 1 października Muzeum Lubelskie będzie Muzeum Narodowym. W poniedziałek zielone światło do zmiany dali radni wojewódzcy, a we wtorek marszałek województwa podpisał z ministrem kultury umowę o przekształceniu największej jednostki muzealnej w regionie. Jej dyrektorką pozostanie Katarzyna Mieczkowska.
Decyzja o tym, że lubelska instytucja stanie się Muzeum Narodowym zapadła w maju. Proces przekształcenia trwał kilka miesięcy. Jedną z ostatnich formalności było poniedziałkowe głosowanie radnych województwa lubelskiego, którzy formalnie musieli zgodzić się na przekazanie władzy nad placówką Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy 24 głosach „za”, dwóch „przeciw” i jednym wstrzymującym sejmik dał zielone światło do przeprowadzenia zmian.
Umowę podpisano we wtorek. – Dzisiaj kontynuujemy proces tworzenia Muzeum Narodowego w Lublinie. Dlatego, że Muzeum Lubelskie, które jest podstawą funkcjonalną nowej instytucji, jest wspaniałym, wielooddziałowym muzeum, które funkcjonuje na wysokim poziomie – tłumaczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypominając o planach stworzenia w stolicy województwa lubelskiego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Ma ono powstać w Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim, gdzie obecnie mieści się Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Pod koniec 2017 roku resort kupił od uczelni zabytkową nieruchomość za 10 mln zł.
– Sami nie bylibyśmy stanie zrealizować tego oddziału. Mecenat państwa powoduje, że to wyczekiwane od wielu lat muzeum powstanie szybciej i będzie chlubą Lubelszczyzny, która na jego powstaniu może tylko zyskać – podkreślał podpisując umowę z ministrem marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – To wielki dzień dla Lublina i województwa lubelskiego. Mamy ponad 200 tysięcy zbiorów, Kaplicę Trójcy Świętej, „Unię lubelską” Jana Matejki, prace Kossaka Poznańskiej, Wyczółkowskiego i wiele innych, które czekają na gości z Polski i zagranicy. Wierzę w to, że pod mecenatem państwa to muzeum będzie się rozwijało jeszcze prężniej.
Zmiana nadzoru nie oznacza zmiany dyrektora
Placówką dalej będzie kierować Katarzyna Mieczkowska, która w dyrektorskim fotelu zasiada od 2015 roku. Od początku tego roku, po proceduralnym zamieszaniu związanym z ogłoszeniem konkursu na to stanowisko, była pełniącą obowiązki dyrektor. O jej pozostaniu w tej roli po przejęciu placówki przez ministerstwo mówiło się od jakiegoś czasu. We wtorek potwierdził to wicepremier Gliński, wręczając jej nominację. – To specjalistka i osoba, która udowodniła, że gwarantuje dobre funkcjonowanie nowej instytucji – podkreślił.
– W nową rzeczywistość wkraczamy z zupełnie nową infrastrukturą – zapowiedziała Katarzyna Mieczkowska przypominając, że w grudniu muzeum zostanie otwarte po trwającym prawie dwa lata remoncie. W jego wyniku na lubelskim Zamku powstanie nowa przestrzeń wystawiennicza. W kwestii nowego oddziału, czyli Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej pani dyrektor dodała, że powstaje już dokumentacja projektowa nowej instytucji. – Jeżeli te prace przebiegną bez żadnych perturbacji, to w przyszłym roku będziemy gotowi na ogłoszenie przetargu na wykonawcę tego obiektu.