Już ponad 600 seniorów zgłosiło chęć otrzymania od miasta darmowej elektronicznej opaski sprawdzającej na bieżąco funkcje życiowe organizmu i w razie potrzeby wzywającej pomoc. Tymczasem miasto ma do rozdania 400 takich urządzeń zapewniających darmową opiekę do końca roku 2022.
Zgłoszenia od chętnych są przyjmowane od minionego poniedziałku. Nabór ma trwać do 18 stycznia lub do wyczerpania limitu urządzeń. Już teraz wiadomo, że limit jest niewystarczający, bo zgłosiło się 600 osób.
– Z jednej strony oczywiście pokazuje to trafność opracowanego programu, z drugiej jednak wymusza konieczność rozszerzenia go o dodatkowy zakup – pisze do prezydenta radny Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta i apeluje o zapewnienie dodatkowych urządzeń. – Zasadnym rozwiązaniem byłoby powiększenie tej liczby do 800 sztuk, co wiąże się z zabezpieczeniem kwoty około 200 tys. zł.
Opaski rozdawane w ramach programu „SOS dla Seniora” na bieżąco mierzą tętno i w ten sposób są w stanie wykryć anomalie w pracy serca. Dzięki wbudowanemu czujnikowi upadku mogą też odnotować upadek osoby objętej taką opieką. W razie zagrożenia życia alarmują całodobowe Centrum Teleopieki, którego pracownicy podejmują próbę kontaktu z seniorem poprzez wbudowany w opaskę mikrofon i głośnik. Jeżeli senior potrzebuje pomocy lub nie ma z nim kontaktu, Centrum Teleopieki wysyła pomoc, namierzając posiadacza opaski dzięki lokalizatorowi GPS. Posiadacz urządzenia może również sam wezwać pomoc korzystając z przycisku alarmowego.
Urządzenia mogą być przyznawane mieszkańcom Lublina mającym ponad 60 lat, a w razie złego stanu zdrowia także młodszym. Zgłoszenia osób zainteresowanych opaskami są przyjmowane telefonicznie pod czynnymi w dni powszednie od godz. 7 do 15 numerami 81 466 55 60, 81 466 55 61, 539 867 637, 539 867 635 i 880 523 421, a także mailowo na adres sosdlaseniora@zow.lublin.eu.