Niektórym kościołom polonijnym w USA grozi rozebranie lub sprzedaż. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej sprawili, że pozostanie o nich pamięć dla przyszłych pokoleń.
W ciągu dwóch lat pracownicy PL, KUL oraz Fundacji ECCC przemierzyli ponad 7 tys. km po stanach Illinois, Wisconsin, Nebraska i Iowa. Podczas trzech wypraw zgromadzili imponującą kolekcję – 1100 skanów 3D i 20 tysięcy zdjęć polonijnych kościołów. Większość z tych materiałów można znaleźć na portalu polskiedziedzictwo3d.pl.
Przez najbliższe trzy tygodnie będziemy mogli oglądać efekty ich prac. Na placu Litewskim stanęła wystawa przedstawiająca piękno tych budowli oraz wydarzeń towarzyszących organizowanych w tych miejscach.
– Celem badaczy były kościoły, które odgrywają szczególną rolę dla Polonii. Wśród nich znalazły się m.in. bazylika św. Jacka i kościół Trójcy Świętej w Chicago, kościół św. Jozafata w Milwaukee, a także mniejsze, prowincjonalne świątynie w miejscowościach, takich jak Radom i Tarnov – precyzuje Iwona Czajkowska-Deneka z Politechniki Lubelskiej.
Naukowcy sfotografowali kościoły z zewnątrz oraz w środku. Zeskanowali także naczynia liturgiczne oraz wyposażenie świątyń. Jak podkreślają, prace nie były łatwe. Dużym problemem były dojazdy do świątyń oraz wielogodzinne prace ze sprzętem.
– Wybraliśmy kościoły, które odegrały istotną rolę w historii Polonii w Chicago i Milwaukee, ale także te zagubione w ogromie amerykańskiej przestrzeni – mówi prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. – Dotarliśmy również do kościołów, które zostały poddane desakralizacji. Jest duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać sprzedane i rozebrane, jak kościoły św. Michała Archanioła i św. Wojciecha w Chicago.
Ekspedycje były zrealizowane w ramach projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci" finansowanego z programu Nauka dla społeczeńswta przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.